Wzrost sprzedaży opon w pierwszym kwartale 2021 roku

11 maja 2021, 14:45

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) w pierwszym kwartale 2021 roku zanotowano odbicie sprzedaży we wszystkich kategoriach z wyjątkiem opon przemysłowych.

Wzrosty są dwucyfrowe i pozwalają przyjąć optymistyczne założenia na cały rok: ciężarowych +36%, dostawczych +19%, rolniczych +18%. Wyraźnie zwiększyła się sprzedaż opon klasy premium – zarówno w segmencie samochodów dostawczych (+33%), jak i ciężarowych (+41%). Także z całej europejskiej perspektywy widać pozytywne trendy w sprzedaży opon – co potwierdzają dane Europejskiego Związku Producentów Opon i Gumy (ETRMA).

– Bardzo dobre dane sprzedaży za pierwszy kwartał budują optymizm na cały 2021 rok. Widać, że na rynku jest popyt na opony. Najbardziej popularne rozmiary trzeba sprowadzać z innych rynków albo czekać na kolejne dostawy z fabryk. Duże nadzieje wiążemy ze szczepieniami. Tutaj kwestia zdrowia każdego z nas wprost przekłada się na likwidację obostrzeń i odmrożenie gospodarki – wskazuje Maciej Winiarz, prezes zarządu Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

– Warto podkreślić, że dynamika w Polsce jest znacznie wyższa niż w całej Europie, co potwierdza potencjał naszego rynku w długim okresie. Kolejny kwartał z rzędu największe wzrosty notują opony klasy premium zapewniające największe bezpieczeństwo na drodze – rosnąca świadomość kierowców w tym zakresie jest bardzo pozytywnym zjawiskiem. – dodaje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO.

Europejski rynek opon

W pierwszym kwartale 2021 roku widać ożywienie – po głęboko ujemnym roku 2020, kiedy to przemysł oponiarski został silnie dotknięty pandemią Covid-19, także w wyniku obostrzeń obowiązujących w całej Europie. Obecnie wszystkie segmenty odnotowują pozytywny trend w porównaniu z pierwszym kwartałem 2020 r: w kategorii opon do samochodów ciężarowych wzrost wyniósł +18%.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!