Militarne DAFy CF trafią do belgijskich sił zbrojnych

3 stycznia 2022, 9:04

Po zamówieniu obejmującym 879 pojazdów ciężarowych CF Military z napędem na wszystkie koła belgijskie siły zbrojne postanowiły zamówić od firmy DAF 9 zestawów ciężkich ciągników siodłowych i naczep do transportowania pojazdów bojowych w strefach operacji i konfliktów. Dostawę pojazdów zaplanowano na rok 2024.

Zamówienie obejmuje kompletne zestawy, na które składają się czteroosiowe ciągniki CF Military z napędem na wszystkie koła oraz trzyosiowe naczepy z wydłużaną platformą firmy Broshuis. Ciągniki zostaną wyposażone w innowacyjną kabinę opancerzoną zapewniającą maksymalną ochronę osób przebywających w środku podczas transportu i ewakuacji pojazdów w trakcie operacji wojskowych.

DAF prowadzi ścisłą współpracę z czeską firmą Tatra. Owocem tej współpracy jest konstrukcja podwozia z układem napędowym, charakteryzującym się centralnym elementem nośnym, niezależnym zawieszeniem i napędem przekazywanym za pomocą półosi. Dzięki temu pojazdy CF Military zapewniają szeroki wachlarz możliwości jazdy w terenie. Pojazdy holownicze zamówione przez belgijskie siły zbrojne będą napędzane 12,9-litrowym silnikiem PACCAR MX-13 o mocy 340 kW / 460 KM. Kabiny opancerzone dostarczy firma Tatra Defence Vehicles wykorzystująca w tym celu elementy kabin z serii DAF CF, których produkcja odbywa się w Belgii.

– Jesteśmy bardzo dumni, że otrzymaliśmy drugie zamówienie od belgijskich sił zbrojnych. To też kolejny dowód na duże możliwości firmy DAF w zakresie zaawansowanych rozwiązań transportowych do zastosowań wojskowych. Mamy nadzieję, że w przyszłości również siły zbrojne innych państw skorzystają na wyjątkowej jakości pojazdów ciężarowych DAF CF Military – mówi Harry Wolters, prezes DAF Trucks.

Nowe zamówienie belgijskich sił zbrojnych stanowi kontynuację tegorocznego zamówienia obejmującego 879 pojazdów 4×4 oraz 8×8, które będą dostarczane w latach 2022–2025.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!