Grupa Inelo łączy siły z FireTMS

19 września 2022, 10:19

To już czwarta na przestrzeni ostatnich lat akwizycja Grupy Inelo. Polska spółka, kontrolowana przez fundusz private equity Innova/6 z Grupy Innova Capital we wrześniu sfinalizowała kolejny zakup. Tym razem nabyła 81 proc. udziałów firmy FireTMS – oferującej oprogramowanie do zarządzania transportem w modelu SaaS dla małych i średnich graczy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Biorąc pod uwagę wcześniejsze nabycie spółki Marcos Bis i poszerzenie portfolio produktów o wiodące na rynku rozwiązanie TMS, Grupa Inelo staje się liderem w sektorze TMS w Polsce, z około 30-35 proc. udziałem w rynku.

– To już kolejna transakcja, która wpisuje się doskonale w naszą strategię digitalizacji transportu w Polsce, ale także pozwala wykonać kolejny krok w kierunku rozwoju oferty one stop shop na terenie Europy – mówi Magdalena Magnuszewska, prezes Grupy Inelo.

Transport potrzebuje technologii

Perspektywy dla rynku rozwiązań TMS napawają optymizmem. Szacuje się, że ten segment będzie rósł średnio od 10 do 20 proc. rocznie, a jednym z głównych czynników napędzających jego rozwój jest stosunkowo niska penetracja tej części rynku. Szczególnie w obszarze narzędzi dla małych i średnich przedsiębiorstw transportowych i logistycznych. W przeciwieństwie do produktów telematycznych czy czasopracowych, gdzie nierzadko klienci działają już z jakimś rozwiązaniem – w przypadku systemów klasy TMS, wśród firm dysponujących flota do 20 pojazdów istnieje spora grupa, która takiego rozwiązania jeszcze nie posiada.

To jeden z powodów, dla których Grupa Inelo podjęła decyzję o połączeniu sił z FireTMS, spółką dostarczającą rozwiązanie TMS w modelu SaaS dla MŚP na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Transakcja dotyczy zakupu całego pakietu udziałów od obecnych udziałowców: Trans.eu (51 proc.) oraz pasywnego akcjonariusza indywidualnego, a także częściowy wykup dwóch założycieli FireTMS.

– Połączenie sił z tak nowoczesną spółką, to dla nas kolejny krok w rozwijaniu i udoskonalaniu usług typu one stop shop dla branży TSL. Oprogramowanie działające w pełni online zajmuje 4. pozycję z około 10-15 proc. udziałem w polskim rynku rozwiązań do zarządzania transportem. Transakcja pozwoli zasilić dotychczasowe portfolio produktów Grupy Inelo o brakujący istotny element, czyli TMS w modelu SaaSowym, dedykowany małym i średnim firmom przewozowym i logistycznym, które stanowią spory segment klientów w naszej spółce. Po gruntownych analizach i obserwacjach rynku oraz po nabyciu Marcos Bis i TMS Nawigatora przeznaczonego dla większych graczy, dostrzegliśmy, jak duży potencjał tkwi w tym sektorze. Cieszymy się, że razem z FireTMS, dostarczającym najlepszy w swojej klasie produkt eTMS, będziemy mogli go w pełni wykorzystać. Z pewnością nie zabraknie również okazji do wymiany wartościowego know-how i najlepszych praktyk pomiędzy stronami transakcji, ponieważ założyciel FireTMS, Krzysztof Adamczyk pozostanie w roli CEO w nabytej spółce – mówi Magdalena Magnuszewska, prezes Grupy Inelo.

– Korzyści z połączenia FireTMS z Grupą Inelo są bez wątpienia obopólne. Z jednej strony nasz Partner zyskuje rozwiązanie, które uzupełni jego portfel produktów, a z drugiej strony my otrzymujemy możliwość znacznie szybszego niż dotychczas rozwoju naszej spółki w Polsce i za granicą. Umożliwia to przede wszystkim zbieżny profil klienta, a także oferowane produkty, które są w pełni ze sobą komplementarne, dzięki czemu mogą być dostarczane klientom Grupy Inelo wraz z innymi systemami. Ostrożne szacunki pozwalają zakładać, że nasze rozwiązanie może trafić nawet do 2000 klientów Grupy w ciągu kolejnych 3 lat, co stanowi imponujący wynik – dodaje Krzysztof Adamczyk, CEO FireTMS.

Kolejny krok w ekspansji zagranicznej

Rok temu Grupa Inelo podjęła decyzję o przejęciu udziałów w słoweńskiej spółce telematycznej CVS Mobile i tym samym stała się liderem w obszarze zintegrowanych rozwiązań technologicznych dla transportu ciężkiego w regionie CEE/SEE. Na tej bazie Grupa znacząco zwiększy obszar geograficzny dystrybucji swoich produktów, w szczególności w obszarze zarządzania czasem pracy – dzięki rozwiązaniu TachoScan Web, które uzupełnia gamę narzędzi telematycznych przeznaczonych dla flot ciężkich.

Kolejnym etapem w realizacji strategii „one stop shop” na rynkach zagranicznych jest dokonana akwizycja FireTMS, który uzupełnia portfel produktów Grupy Inelo o rozwiązanie TMS, w pełni dostosowane do sprzedaży na rynkach zagranicznych.

– Obecnie spółka posiada 650 klientów w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii oraz Niemczech i to właśnie w tych regionach chcemy się dalej rozwijać i pozyskiwać klientów. Produkt FireTMS oprócz polskiej wersji językowej posiada jeszcze 7 różnych wariantów językowych, m.in. angielską, niemiecką, czeską czy rumuńską, więc jest w pełni do tego przystosowany. Wierzymy, że dzięki połączeniu z Grupą Inelo, nasz produkt w przyszłości stanie się europejskim liderem w segmencie eTMS – komentuje Krzysztof Adamczyk.

– Zarówno akwizycja CVS Mobile, której dokonaliśmy rok temu, jak również obecna FireTMS, otworzyła przed Grupą Inelo kolejne rynki i dała znacznie większe możliwości. Jedną z nich jest zwrócenie się w kierunku naszych zachodnich sąsiadów, czyli Niemiec, a to za sprawą działalności obu spółek w tym dużym i silnym regionie. To sprawia, że w przyszłość patrzymy z jeszcze większym apetytem – dodaje Magdalena Magnuszewska.

Umacnianie pozycji i integracja rozwiązań

Po dokonaniu czterech akwizycji na przestrzeni ostatnich kilku lat, przedstawiciele spółki zgodnie zapowiadają w najbliższym czasie skupienie się na obecnej integracji tych podmiotów, zarówno pod kątem produktowym, jak również samego ich funkcjonowania. Wszystko po to, aby w pełni wykorzystać ich potencjał.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!