ZF przejmuje firmę produkującą cyfrowe tachografy

13 stycznia 2023, 13:27

Firma ZF ogłosiła, że nabyła firmę Intellic Germany GmbH, berlińską firmę zajmującą się zaawansowaną technologią tachograficzną, zatrudniającą 20 pracowników. Przejęcie to dodatkowo konsoliduje możliwości firmy ZF w zakresie dostarczania innowacyjnych rozwiązań w całym łańcuchu wartości transportu pojazdów użytkowych, w zakresie transportu drogowego, orkiestracji i optymalizacji infrastruktury.

Opierając się na strategii „Next Generation Mobility” firmy ZF, przejęcie to stanowi znaczący krok w kierunku realizacji ambicji firmy w zakresie umożliwienia transportu jako usługi (Transportation as a Service, TaaS).

– Włączenie technologii inteligentnych tachografów Intellic do naszego portfolio telematycznego wzmacnia pozycję ZF jako dostawcy 'kompleksowych rozwiązań’ dla producentów pojazdów użytkowych, flot i partnerów branżowych – powiedział Hjalmar Van Raemdonck, szef działu Digital Systems Solutions w dywizji Commercial Vehicle Solutions w ZF. – Jako unikalnie regulowane i zaufane centrum danych, inteligentne tachografy będą odgrywać coraz ważniejszą rolę w ekosystemie transportu drogowego. Wykorzystanie integralności danych inteligentnych tachografów otworzy możliwości w zakresie logistyki, optymalizacji infrastruktury i będzie bazować na niedawno wprowadzonej przez ZF platformie orkiestracji floty cyfrowej SCALAR.

Jako „czarna skrzynka” pojazdu, zweryfikowane dane będą obejmować wprowadzanie czasów lokalnych, precyzyjne taktowanie w czasie rzeczywistym, bezpieczny Globalny System Nawigacji Satelitarnej (GNSS) oraz interfejs inteligentnego systemu ruchu (ITS).
Przewiduje się, że pojedyncza, certyfikowana skrzynka będzie w stanie niezawodnie i dokładnie gromadzić i przekazywać dane z szerokiego zakresu czujników pojazdu i źródeł danych, w tym zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) i sygnałów EBS.

Firma ZF ma dobrą pozycję, aby stać się w pełni cyfrowym dostawcą usług, dostarczając kompletny system z jasnymi, mierzalnymi i zweryfikowanymi danymi. Obejmuje to wyświetlanie pozostałych limitów czasu jazdy w celu zapewnienia zgodności z przepisami. Oferując wszystkie cyfrowe rozwiązania programowe i sprzętowe, których potrzebują floty z jednego źródła, firma ZF będzie integrować przyszłościowe możliwości z aktualizacjami oprogramowania przez Internet, w taki sam sposób jak aktualizacje tachografu, takie jak czasy jazdy i odpoczynku. Dodając wartość producentom, możliwości tachografu firmy ZF oferują proste rozwiązanie pozwalające na zintegrowanie danych dotyczących prędkości, czasu jazdy i odpoczynku z tablicami rozdzielczymi pojazdów.

Integracja zaufanych danych z inteligentnego tachografu z niedawno uruchomioną platformą orkiestracji floty SCALAR firmy ZF umożliwi bardziej efektywne wyznaczanie tras, wysyłanie i planowanie pracy kierowców, co pomoże znacznie zwiększyć wydajność floty. Od 2023 roku inteligentny tachograf stanie się centralnym zaufanym urządzeniem w sektorze pojazdów użytkowych w Europie. Do trzeciego kwartału 2023 roku producenci w Europie będą zobowiązani do zainstalowania w nowych pojazdach inteligentnych tachografów nowej generacji, a do końca 2024 roku całkowicie zastąpią one tachografy analogowe.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!