Elektryczne autobusy przejmują ulice Białegostoku. 20 nowych pojazdów wyjechało na drogi.

4 września 2023, 13:07

Flotę autobusów miejskich w Białymstoku zasiliło 20 pojazdów marki Yutong dostarczonych przez firmę Busnex Poland. Wraz z autobusami wybudowano infrastrukturę ładującą akumulatory tych autobusów.

Elektryfikacja transportu publicznego w Białymstoku

Busnex Poland zrealizował jeden z największych kontraktów na rynku, dostarczając do stolicy województwa podlaskiego 20 autobusów elektrycznych marki Yutong – europejskiego lidera tego sektora – wraz z infrastrukturą do ładowania. Nowe elektrobusy wyjechały już na ulice Białegostoku, zasilając lokalną komunikację miejską. Dzień wcześniej, podczas pikniku na Rynku Kościuszki, oficjalnie zaprezentowali je przedstawiciele samorządu, prezes zarządu Busnex Poland – Marcin Kucharski oraz dyrektor generalny Yutong na Europę – Jack Li.

– Białystok mocnym akcentem dołączył do grona samorządów, które rozwijają zielony i zrównoważony transport publiczny. Dwadzieścia autobusów elektrycznych stanowi solidne wsparcie dla komunikacji miejskiej, a z perspektywy całego rynku jest to jedno z największych zamówień. Wybór marki Yutong po raz kolejny potwierdza jej konkurencyjność – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Kroki w kierunku neutralności klimatycznej

12-metrowe Yutongi są pierwszymi autobusami elektrycznymi w Białymstoku. Ich zakup wpisuje się w działania miasta na rzecz zrównoważonego i zeroemisyjnego transportu. Inwestycja, obejmująca także utworzenie intermodalnego węzła komunikacyjnego oraz zapewnienie infrastruktury dla transportu publicznego, została dofinansowana z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia kwotą przeszło 135 mln zł.

Nowe elektrobusy w biało-zielonych barwach zostały dostarczone do Białegostoku podczas wakacji. Następnie trwały odbiory techniczne i jazdy testowe, a także szkolenia kierowców i pracowników zaplecza technicznego – dotyczące eksploatacji, jak i obsługi elektrobusów oraz infrastruktury do ładowania – obejmującej łącznie 20 stacji ładowania zajezdniowego i 3 stacje ładowania warsztatowego w trzech zajezdniach.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!