Efekty wyłączenia sieci 2G i 3G dla transportu ciężarowego

11 września 2023, 10:33

Media coraz częściej rozpisują się o planowanych i definitywnych wyłączeniach sieci telefonii komórkowej 2G i 3G, strasząc konsekwencjami kolejne branże. Sprawdzamy, czy transport drogowy powinien obawiać się zmierzchu tych technologii i co warto zrobić przed wycofaniem ich z użytku.

Spis treści:

  • Skutki wyłączenia sieci 2G i 3G dla transportu ciężarowego
  • Dlaczego sieci 2G i 3G są wyłączane?
  • Kiedy przestaną działać sieci 2G i 3G?
  • Co trzeba zrobić, zanim wyłączą sieci 2G i 3G?

 

Powiększa się zasięg sieci 5G, a powszechnym standardem od dawna jest już LTE, czyli ulepszona sieć 4G. Pomimo tego z wcześniejszych generacji telefonii komórkowej nadal korzystają miliony urządzeń elektronicznych. Wyłączenie sieci 2G i 3G sprawi, że cały ten sprzęt przestanie działać. Czego możemy się w związku z tym obawiać w transporcie ciężkim?

Skutki wyłączenia sieci 2G i 3G dla transportu ciężarowego

W transporcie ciężarowym moduły korzystające z sieci 2G i 3G znajdziemy przede wszystkim w urządzeniach do monitorowania pozycji pojazdów, wykorzystywanych przez systemy telematyczne, oraz w starszych wersjach nawigacji GPS. Kiedy te sieci zostaną wyłączone, wymienione urządzenia po prostu przestaną działać. Tak stało się np. w Szwajcarii. Po wyłączeniu sieci 2G pojawiły się problemy z monitorowaniem pojazdów wjeżdżających do tego kraju.

Poza tym rezygnacja ze starszych technologii może spowodować problemy z funkcjonowaniem urządzeń w infrastrukturze drogowej takich jak np. automatycznie otwierane bramki, oświetlenie, terminale płatnicze, liczniki energii. Na to jednak nie mamy praktycznie żadnego wpływu, ponieważ o poprawne działanie tych urządzeń po wyłączeniu sieci 2G i 3G muszą zadbać ich operatorzy.

Dlaczego sieci 2G i 3G są wyłączane?

Sieci 2G i 3G wyłączane są z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze są to przestarzałe technologie i chociaż korzystają z nich miliony drobnych urządzeń, to jednak utrzymywanie obsługującej ich infrastruktury przestaje się operatorom opłacać. Drugi powód to konieczność zwolnienia pasm częstotliwości dla nowych technologii, w tym 5G i jej następców.

Wyłączenia sieci 2G i 3G będą zatem powszechne i nieuniknione, co wiele osób uważa jednak za zbyt pochopną decyzję, ponieważ pomimo swoich ograniczeń standard 2G ma także wiele zalet. To nieskomplikowana technologia, która w paśmie 900 MHz zapewnia zasięg komórki oddalonej od masztu nawet o 37 km (bez wzmacniacza), pozostając przy tym odporną na zakłócenia i przeszkody terenowe (działa dobrze na terenach górzystych).

Kiedy przestaną działać sieci 2G i 3G?

Szczegółowy harmonogram wyłączenia sieci 2G i 3G w europejskich państwach dostępny jest we wpisie na stronie: https://onomondo.com/blog/2g-3g-sunset/. Zawiera on również informacje o terminach wyłączeń praktycznie we wszystkich państwach świata.

Polscy operatorzy planują wyłączenia sieci 3G w następujących terminach:

  • T-Mobile — do końca 2023 roku,
  • Orange — do końca 2025 roku,
  • Plus GSM — ok. 2027 roku,
  • Play — ok. 2027 roku.

Co trzeba zrobić, zanim wyłączą sieci 2G i 3G?

Co powinniśmy zrobić, wiedząc, że zbliża się termin wyłączenia sieci 2G i 3G? Przede wszystkim zrezygnować z instalacji nowych urządzeń lub oprogramowania, które korzystają z tych technologii.

Warto już teraz rozglądnąć się za nawigacją GPS, działającą w sieci LTE. Rozsądnym krokiem będzie również zapytanie naszego dostawcy telematyki o to, w jaki sposób zabezpiecza świadczenie usług po wyłączeniu sieci 2G i 3G? W praktyce jednak, wbrew temu, co zwiastują niektóre media, nie czeka nas wcale drogowy armageddon, chociaż na pewne utrudnienia musimy być przygotowani.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!