Holenderski producent naczep, przejęty przez polską spółkę

9 lutego 2024, 10:32

Unitrailer Holding, lider polskiego rynku przyczep samochodowych do 3,5 tony, podpisał umowę nabycia 100 proc. udziałów w holenderskiej firmie Henra Aanhangwagens. Przejęcie holenderskiego producenta to pierwsza zagraniczna inwestycja świdnickiej spółki. Unitrailer negocjuje kolejne przejęcia i planuje w ciągu dwóch lat potroić przychody oraz stać się numerem jeden w Europie.

Do Unitrailer Holding należą trzy polskie firmy – Unitrailer, Temared i martz – specjalizujące się w produkcji i dystrybucji przyczep samochodowych codziennego użytku, lawet, a także specjalistycznych transporterów do przewozu sprzętu budowlanego, łodzi i akcesoriów do motosportów. Klientami firmy są głównie odbiorcy indywidualni oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Unitrailer Holding jest jednym z głównych europejskich producentów i dystrybutorów małych przyczep samochodowych i jako jedyna firma z branży sprzedaje swoje produkty w całej Unii Europejskiej i na wszystkich kontynentach. Od 2023 roku większościowym udziałowcem spółki jest fundusz private equity Vaalon Capital.

– Dzięki wsparciu naszego nowego inwestora, funduszu Vaalon Capital, przyspieszamy rozwój grupy. Mamy bardzo ambitne plany. Chcemy brać aktywny udział w konsolidacji rynku i poprzez kolejne przejęcia oraz rozwój organiczny stać się liderem branży w Europie. Henra to znany producent doskonałych jakościowo przyczep z wyższej półki, którego oferta świetnie uzupełnia portfolio naszych produktów. Chcemy dynamicznie rozwijać tę spółkę i wzmacniać jej markę w Europie i na świecie. – mówi Arkadiusz Marzec, założyciel i prezes zarządu Unitrailer Holding.

Działająca od ponad 90 lat Henra to firma z tradycjami, której produkt cieszą się dużym uznaniem na rynku europejskim. Ma w swojej ofercie przyczepy o wzmocnionej konstrukcji lub powiększonej głębokości, dostosowane do przewozu maszyn, sprzętu o nietypowych wymiarach i parametrach. Jest również znana z produkcji przyczep do przewozu koni. Firma jest liderem w produkcji i sprzedaży przyczep w Holandii.

Dzięki partnerstwu z Unitrailer Holding, Henra zyska dostęp do nowoczesnych metod produkcji wdrażanych w ostatnich latach przez polską spółkę oraz do szerokiej sieci dystrybucji, co wesprze jej ekspansję na rynkach europejskich, między innymi w Niemczech. Natomiast markom należącym do Unitrailer Holding transakcja pozwoli na wzmocnienie ich obecności w krajach Beneluksu.

– Dołączając do dynamicznie rosnącej grupy Unitrailer, mamy szansę zaoferować nasze produkty nowym klientom i tym samym przyspieszyć rozwój firmy. Sprzedaż przyczep jest tradycyjnie skupiona na lokalnym rynku, choć wszyscy producenci mają ambicje, by znaleźć się w czołówce firm konkurujących międzynarodowo. Klienci w całej Europie powinni mieć szansę na zakup przyczep najlepszej jakości – mówi Rutger Poldervaart, Dyrektor Generalny Henra Aanhangwagens.

Przejęcie holenderskiego producenta to pierwszy krok w ekspansji polskiej spółki na rozproszonym rynku europejskim. W najbliższych miesiącach Unitrailer planuje przejęcia kolejnych zagranicznych firm. Spółka zakłada, że dzięki akwizycjom jej skonsolidowane przychody wzrosną co najmniej trzykrotnie w ciągu najbliższych dwóch lat do około 300 mln euro, a jej udział w rynku europejskim zwiększy się do 10-13 proc. Spółka nie wyklucza także przejęć producentów przyczep w Polsce.

– Widzimy duży potencjał rozwoju naszej grupy, co wiąże się z rosnącym popytem na mniejsze przyczepy w Europie Południowej i Wschodniej. Rośnie zamożność społeczeństwa w tych regionach, zmienia się styl życia, coraz więcej ludzi prowadzi aktywny tryb życia i więcej się przemieszcza. Konsolidacja oznacza korzyści wynikające choćby z dzielenia know-how i efektów prac badawczo-rozwojowych. Ten kierunek wydaje się nieunikniony w branży ze względu na konkurencyjność rynku i rosnące wymagania klientów, którzy czekają na innowacje produktowe. – mówi Arkadiusz Marzec

Rozwój Unitrailer Holding przyspieszył w 2023 roku wraz z objęciem przez fundusz private equity Vaalon Capital 70 proc udziałów. Pakiet 30 proc. kontroluje prezes i założyciel firmy, Arkadiusz Marzec.

– Jesteśmy dumni, że możemy wspierać strategię rozwoju Unitrailer Holding w Europie. Henra to doskonała marka, a jej przejęcie świetnie wpisuje się w wizję rozwoju obu firm. – mówi Daniel Brol, dyrektor inwestycyjny w Vaalon Capital.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!