Elektryczny autobus pobił swój rekord zasięgu

25 lipca 2013, 16:18

Po zakończeniu testów w Jaworznie, w nocy z 12 na 13 lipca 2013 r. elektryczny Autobus wyruszył w trasę do Gdańska. Mimo niesprzyjających warunków, pojazd pokonał 336 km bez ładowania akumulatorów, mając jeszcze 14% dostępnej pojemności baterii.

BYD E-bus12 pokonał 336 km, dojeżdżając do Włocławka i bijąc w ten sposób swój poprzedni rekord, ustanowiony na dystansie 310 km z Warszawy do Krakowa. Na trasie pojawiły się utrudnienia zwiększające zużycie energii, jak niespodziewane w nocy korki (ok. 2 godziny zator na drodze w okolicach Łodzi) oraz ciągłe opady deszczu. Co za tym idzie nie tylko opory toczenia były większe, ale również zużycie energii związane z włączoną przez czas przejazdu klimatyzacją, elektrycznym ogrzewaniem pojazdu i wycieraczkami.

W Gdańsku Pasażerowie ZKM Gdańsk mogli od 15 do 22 lipca korzystać z w pełni elektrycznego autobusu BYD E-bus12. Gdańsk jest czwartym polskim miastem, w którym testowany jest autobus BYD E-bus12 (po MZA Warszawa, MPK Kraków oraz PKM Jaworzno). W zeszłym roku ZKM Gdańsk testował już jeden elektryczny autobus.

Dla zapewnienia transparencji oraz niezależności przeprowadzanej próby bicia rekordu, ciągły nadzór i patronat rekordu zostały objęte przez Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej z Warszawy. To Klub wydelegował również kierowcę oraz kontrolującego przebieg próby bicia rekordu Delegata.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!