Coraz więcej pojazdów na biodiesel w ofercie Volvo Trucks

16 maja 2024, 13:39

Firma Volvo Trucks robi kolejny krok w stronę zmniejszenia wpływu swoich pojazdów ciężarowych na klimat. Oferta pojazdów napędzanych biodieslem się rozrasta.

Volvo Trucks poszerza ofertę modeli przystosowanych do biodiesla B100. Volvo Trucks oferuje jedną z najszerszych w branży ofert paliw odnawialnych, w tym biodiesel, HVO (hydrodrafinowane oleje roślinne) i biogaz. B100 jest teraz dostępny dla szerokiej gamy silników w modelach Volvo FL, FE, FM, FMX, FH i FH16.

– Nasi klienci proszą o rozwiązania pozwalające na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, a paliwa odnawialne są atrakcyjną opcją – to po prostu skuteczny sposób na redukcję emisji CO2 z transportu tu i teraz. Jako globalny producent samochodów ciężarowych musimy zaspokoić różnorodne potrzeby transportowe i warunki rynkowe, dlatego inwestujemy nie tylko w nowe technologie, ale także w rozwiązania, które dekarbonizują transport w perspektywie krótko- i długoterminowej. – mówi Jan Hjelmgren, dyrektor ds. zarządzania produktami i jakością w Volvo Trucks

Do 70% niższa emisja CO2

Redukcja emisji CO2 „od źródła do koła” w wyniku stosowania biodiesla wynosi od 30% do 70% w porównaniu z tradycyjnym olejem napędowym, w zależności od rodzaju surowca użytego do produkcji paliwa.

Obecna gama samochodów ciężarowych Volvo o średniej i dużej ładowności jest teraz oferowana z układami napędowymi zasilanymi olejem napędowym, biodieslem, HVO, CNG (sprężonym gazem ziemnym), LNG (skroplonym gazem ziemnym), bio-CNG, bio-LNG i energią elektryczną.

Silnik spalinowy zasilany paliwami odnawialnymi to jeden z trzech filarów strategii dekarbonizacji Volvo Trucks, przy czym dwa pozostałe to pojazdy elektryczne z akumulatorów i ogniwa paliwowe. Strategia ta wspiera cel firmy, zgodnie z którym do 2040 r. wszystkie sprzedawane ciężarówki Volvo powinny charakteryzować się zerową emisją netto.

Biodiesel – fakty:

  • Modele samochodów ciężarowych Volvo certyfikowanych na biodiesel B100 to Volvo FL, FE, FM, FMX, FH i FH16 z niektórymi wariantami silników wysokoprężnych o pojemności 5, 8, 13 i 17 litrów – dostępność wariantów jest różna między rynkami – zobacz link do narzędzia do konfigurowania pojazdów poniżej*.
  • Model z certyfikatem biodiesla oznacza również, że spełnione są wymagania Euro 6.
  • Biodiesel jest paliwem niekopalnym otrzymywanym z olejów roślinnych (np. oleju rzepakowego) i jest stosunkowo łatwy w produkcji.
  • Biodiesel jest również znany jako ester metylowy kwasów tłuszczowych (FAME) zgodnie z normą EN14214.
  • Wszystkie silniki wysokoprężne Volvo Trucks są również certyfikowane do pracy na paliwie HVO100. HVO (hydrodrafinowane oleje roślinne) to zasadniczo biopaliwo, które można wytwarzać z szeregu materiałów, takich jak oleje roślinne, ale także produkty odpadowe. 

* Szczegóły można sprawdzić w internetowym narzędziu Volvo Truck Builder.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!