Continental oszczędza surowce

4 listopada 2013, 14:10

Continental opracował technologię recyklingu stalowego kordu pokrytego gumą, który powstaje podczas produkcji opon. Urządzenie „Hurricane Machine” oddziela nieutwardzoną mieszankę gumy od stalowego kordu.

Nowatorski proces recyklingu został opracowany przez dra Martina Theusnera, zasłużonego pracownika firmy Continental.

– „Co roku, w naszych zakładach na całym świecie mamy do czynienia ze znacznymi ilościami złomu w postaci stalowych kordów. Zamiast traktować je jak odpady, szukaliśmy skutecznego rozwiązania, które pozwoli nam na odzyskanie cennych surowców” – powiedział dr Theusner.

Ponieważ materiał jest utwardzony, oddzielenie elastycznej stalowej linki odbywa się w sposób mechaniczny. Następnie, po zgranulowaniu gumy, szereg magnesów o dużej mocy usuwa z mieszanki pozostałe elementy metalowe. Odzyskana w ten sposób stal jest sprzedawana do recyklingu na zewnątrz firmy, a mieszanka gumy może być ponownie wykorzystana do produkcji opon w zakładach Continental.

– „Choć stale pracujemy nad optymalizacją procesu produkcji, był to dla nas ogromny krok naprzód. To rozwiązanie pozwala nam bardziej efektywnie wykorzystywać surowce i przyczynia się do bardziej ekologicznej produkcji opon" – wyjaśniał Thierry Wipff, Szef Produkcji w Dziale Opon Użytkowych.

Konstruując nowe urządzenie Continental współpracował z producentem urządzeń do recyklingu. Maszyna, która znajduje się w fabryce Continental w Puchov (Słowacja), już przetwarza nieutwardzone pozostałości gumy z większości europejskich zakładów Continental.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!