Nowa linia technologiczna w firmie Jenox

14 listopada 2013, 16:26

Jenox Akumulatory uruchamia nową linię technologiczną służącą do elektroformacji, czyli pierwszego ładowania akumulatora. Nowe rozwiązanie ma zwiększyć trwałość i wydajność energetyczną akumulatorów z Chodzieży.

Nowo wprowadzony proces technologiczny opiera się na wynikach prac badawczych Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Samo rozwiązanie jest stosowane na świecie zaledwie od kilku lat. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł przeszło 2,8 mln zł.

Czym jest elektroformacja?

Proces ten można porównać do pierwszego ładowanie telefonu komórkowego. To, w jakich warunkach i pod jaką kontrolą odbywa się cały proces, wpływa na późniejszą żywotność samochodowej baterii. Nowy proces produkcji akumulatorów umożliwia zdalne i precyzyjne sterowanie całym procesem ładowania nowych ogniw.

– "Uruchomiona w firmie Jenox Akumulatory nowoczesna linia technologiczna umożliwia prowadzenie formacji  akumulatorów w najbardziej optymalnych warunkach i pod ścisłą kontrolą temperatury oraz gęstości elektrolitu. W pełni zautomatyzowany proces obejmuje takie funkcje jak przygotowanie kwasu, napełnianie akumulatorów, chłodzenie elektrolitu oraz zmiany jego gęstości, a także ładowanie akumulatora dużym prądem" – mówi Marek Przystałowski, Dyrektor Techniczny Jenox Akumulatory – "W efekcie finalnym otrzymujemy oczekiwane parametry samochodowej baterii, a sam proces pierwszego ładowania jest jednolity i powtarzalny. Wszystko to gwarantuje, że nowe produkty są trwalsze i bardziej wydajne energetycznie". – dodaje.

Jak to wygląda w praktyce?

Nowoczesny sposób elektroformacji umożliwia trzykrotne skrócenie czasu ładowania (do 9h) akumulatorów do samochodów ciężarowych. Przy zastosowaniu tradycyjnych rozwiązań ten sam proces trwałby 26-28 godzin. Dzięki temu rozwiązaniu ilość uruchamianych akumulatorów wzrośnie nawet o 30 proc.

Proces technologiczny sprowadza się do napełnienia elektrolitem wszystkich akumulatorów w tym samym czasie i ładowania bardzo dużymi prądami, przy ciągłej cyrkulacji elektrolitu w każdym ogniwie akumulatora. Przebieg ładowanie jest stale monitorowany, a dzięki efektywnemu układowi chłodzenia, kontroli i weryfikacji, formacja odbywa się w optymalnych warunkach.

Co zyskają użytkownicy?

Z punktu widzenia użytkowników aut kluczowym efektem dobrze przeprowadzonego formowania jest bardziej żywotny akumulator, którego parametry w pełni odpowiadają deklarowanym pojemnościom znamionowym. Tak naładowany akumulator ma również wysoki prąd rozruchowy, a to istotne, gdyż ta cecha samochodowej baterii odpowiada za uruchomienie pojazdu.

– "Jednym z powodów, dla których zdecydowaliśmy się na wprowadzenie nowej technologii jest fakt, iż akumulator po poprawnej elektorformacji staje się nawet o 20 proc. trwalszy, niż formowany tradycyjnie. Wpływa to znacząco na poprawę już i tak wysokiej jakości naszych produktów i zwiększenie ich konkurencyjności względem światowych marek" – mówi Mariusz Dymek, Dyrektor Handlowy Jenox Akumulatory.

Nowa technologia ma również bardziej przyjazna środowisku. Proces ładowania zużywa mniej energii i eliminuje emisję oparów kwasu.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!