Jakie opony na zimę?

21 listopada 2013, 16:29

Oprócz dedykowanych opon zimowych UltraGrip, Goodyear oferuje także inne opony, które kwalifikują się jako zimowe – Goodyear Municipal 17.5”, Regional Haul Drive 19.5” oraz nowo wprowadzone Goodyear KMAX D i Goodyear FUELMAX D.

Opony te posiadają oznaczenie M+S, ponadto spełniają parametry ogumienia użytkowanego na śniegu, dzięki czemu mogą być oznaczone symbolem trzech szczytów górskich z płatkiem śniegu (ang. 3PMSF).

W Unii Europejskiej nie istnieje obecnie jednolite ustawodawstwo dotyczące stosowania ogumienia zimowego, a obowiązek ten jest określany i regulowany przez przepisy w poszczególnych krajach. Funkcjonuje jednak oficjalna unijna definicja „opony zimowej”. Według regulacji EU 661/2009 „opona śniegowa” (lub „zimowa”) definiowana jest jako „opona, której wzór bieżnika, skład mieszanki lub struktura, są zaprojektowane w głównej mierze z myślą o osiąganiu w warunkach śniegowych wyższych parametrów niż osiągane przez zwykłą opona, gdy chodzi o zdolność do inicjowania i utrzymywania pojazdu w ruchu”.

Oznaczenia opon zimowych

Obecnie stosowanym oznaczeniem, odróżniającym oponę zimową od standardowej, jest symbol M+S (a także M.S lub M&S), definiowany dyrektywą Rady Europy 92/23/EEC z 31 marca 1992 r. (dot. opon do pojazdów silnikowych i ich naczep oraz sposobu ich montażu).

Od 1 listopada 2012 r. regulacja UNECE 117-02 wprowadziła nowe oficjalne unijne oznaczenie – symbol „alpejski”, czyli trzy szczyty górskie z płatkiem śniegu (3PMSF). W odróżnieniu od oznaczenia M+S, symbol 3PMSF można legalnie stosować wyłącznie na oponach, które w zimowych warunkach mają określone osiągi, czyli odpowiednią wartość tak zwanego „wskaźnika przyczepności na śniegu”. Obecnie oznaczenie M+S jest dopuszczalne, ale jego stosowanie nie jest prawnie związane z gwarancją określonego poziomu osiągów w warunkach zimowych. Opony M+S mają lepszą trakcję na śniegu niż zwykłe opony, ale niekoniecznie spełniają warunki, które kwalifikowałyby je do otrzymania oznaczenia trzech szczytów górskich z płatkiem śniegu.

Jakie opony na ekstremalne warunki?

Z prawnego punktu widzenia opony oznaczone M+S i 3PMSF są dopuszczalne we wszystkich krajach Europy w ekstremalnie trudnych warunkach zimowych. Jednak tam, gdzie warunki takie występują regularnie, na przykład w Skandynawii, Rosji i w regionach górskich, Goodyear zaleca operatorom stosowanie dedykowanych opon zimowych takich jak UltraGrip WTS, WTD i WTT. Właściwości tego typu ogumienia wykraczają poza możliwości innych produktów, takich jak KMAX D czy FUELMAX D. Opony te są zaprojektowane i zoptymalizowane do stosowania głównie w warunkach zimowych, czyli na drogach pokrytych lodem i śniegiem.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!