Większe bezpieczeństwo w Volvo na śliskich zimowych drogach

, 19 grudnia 2013, 16:39

Śliskie (szczególnie zimą) drogi i zjazdy ze wzniesień stanowią duże wyzwanie dla kierujących samochodami ciężarowymi holującymi przyczepy – nawet tych najbardziej doświadczonych. Volvo opracowało rozwiązanie, które chroni przed destabilizacją zestawu drogowego lub jego „złożeniem się”.

– „Nawet jeżeli kierowcy ostatecznie uda się opanować pojazd, sytuacja w której jadący z góry zestaw drogowy nagle zbacza z prawidłowego toru jazdy jest bardzo nieprzyjemna, zarówno dla kierowcy tego pojazdu, jak i pojazdów nadjeżdżających z przeciwka” – mówi Mats Sabelström, specjalista od układów hamulcowych w Volvo.

Hamulec Stabilizacyjny to rozwiązanie, które automatycznie spowalnia przyczepę, powodując wyprostowanie zestawu drogowego na śliskich, opadających odcinkach dróg.

– „W około 15 procentach wszystkich 30 000 poważnych wypadków drogowych, do jakich co roku dochodzi w Europie, uczestniczą samochody ciężarowe, przy czym odsetek ten powoli maleje. – Za pomocą skutecznych hamulców, układów stabilizacyjnych i systemów ostrzegających o niebezpieczeństwie kolizji już obecnie pomagamy kierowcom unikać niebezpiecznych sytuacji w trudnych warunkach jazdy. Hamulec Stabilizacyjny to kolejny ważny krok w naszym ciągłym dążeniu do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i ograniczania liczby wypadków z udziałem samochodów ciężarowych” – mówi Carl Johan Almqvist, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks.

Hamulec Stabilizacyjny stanowi uzupełnienie dla układu stabilizacji toru jazdy. ESP jest najbardziej skuteczny przy większych prędkościach jazdy, Hamulec Stabilizacyjny zaś działa przy prędkości mniejszej niż 40 km/h. Obydwa te systemy uzupełniają się, zwiększając stateczność i kierowalność zestawu drogowego.

– „Hamulec Stabilizacyjny można nazwać „ESP małych prędkości". Dojeżdżając do spadku drogi, kierowca ręcznie aktywuje system. Wówczas, po zwolnieniu przez kierowcę pedału przyspieszenia następuje automatyczne, pulsacyjne uruchamianie hamulców w przyczepie. Proces ten trwa aż do chwili, w której droga przestaje opadać i możliwe jest ponowne zwiększenie prędkości" – wyjaśnia Mats Sabelström.

Hamulec Stabilizacyjny został wprowadzony w 2012 r. w Volvo FH, a następnie, w 2013 r., w modelu Volvo FM – w podwoziach samochodu ciężarowego przystosowanych do holowania przyczep. W roku 2014 stanie się dostępny także w ciągnikach siodłowych Volvo FH i Volvo FM.

Według informacji działającego w Volvo Trucks Zespołu ds. Badania Rzeczywistych Wypadków, z pomocą Hamulca Stabilizacyjnego udałoby się uniknąć około 60 spośród wszystkich wypadków z udziałem samochodów ciężarowych, do jakich doszło w ubiegłym roku w Szwecji.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!