IRU grozi Rosji wykluczeniem z TIR

24 lutego 2014, 13:22

Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego skierowała pismo na ręce Prezydenta Władimira Putina, w którym wzywa do zakończenia naruszeń prawa międzynarodowego przez rosyjską służbę celną i grozi wycofaniem gwarancji TIR dla rosyjskich przewoźników. To reakcja na decyzję o ograniczeniu stosowania systemu TIR w Rosji z 4 lipca 2013 r.

Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego (IRU) powiadomiła rosyjskiego prezydenta o możliwości wycofania swej gwarancji TIR dla terytorium Federacji Rosyjskiej, jeżeli Federalna Służba Celna wciąż będzie dopuszczała się swoich nielegalnych działań. Działania Służby Celnej zwiększyły koszty transportu z i przez Rosję 83 razy.

Prezydent IRU Janusz Łacny ostrzegł przywódcę Rosji, że jeśli Służba Celna nie przywróci funkcjonowania systemu TIR na terytorium Rosji, Prezydium IRU zarekomenduje Zgromadzeniu Ogólnemu IRU o wycofanie gwarancji TIR na terytorium Rosji i dla rosyjskich przewoźników TIR.

System TIR oparty na konwencji ONZ został w 1959 r. zastosowany w 60 państwach, jest międzynarodowym łańcuchem gwarancyjnym obejmującym należności celne należne za importowane towary, bazuje na wzajemnym uznawaniu kontroli celnych dokonanych w urzędach wyjścia i przeznaczenia. Obecnie dotyczy 40 proc. rosyjskiego importu.

– „To jest absurd, który trwa za długo, wyrządzając krzywdę naszej branży i co więcej, zwiększając koszty handlu z Rosją, która jest obecnie największym beneficjentem systemu TIR. Nie możemy kontynuować naszej działalności w sytuacji, gdy jedna rządowa agencja może postępować w totalnej bezkarności wobec prawa krajowego i międzynarodowego. Jesteśmy zmuszeni zwrócić się do prezydenta Putina ufając, że osobiście interweniuje i jak najszybciej znajdzie, w interesie wszystkich uczestników systemu TIR, ostateczne rozwiązanie tego kryzysu. Jeśli nie, niestety zostaniemy postawieni w sytuacji, w której jedynym wyjściem będzie wycofanie gwarancji TIR dla Rosji. To byłaby sytuacja, w której każda strona traci.” – powiedział Sekretarz Generalny IRU Umberto de Pretto.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!