Podsumowanie Targów Autostrada-Polska

22 maja 2014, 10:23

Blisko 500 firm wzięło udział w jubileuszowych Targach Autostrada-Polska, odbywających się w Kielcach. Wystawcy podkreślali, że na rynku panuje widoczne ożywienie. Plusem imprezy był także bardzo mocno doprecyzowany profil zwiedzających wystawy.

Cztery imprezy targowe w jednym miejscu

Cztery targowe wystawy, dedykowane branży budownictwa drogowego, które od 14 do 17 maja 2014 r. odbyły się Targach Kielce to XX Targi Budownictwa Drogowego Autostrada-Polska, XVI Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych i Pojazdów Specjalistycznych MASZBUD, X Międzynarodowe Targi Infrastruktury, Salon Technologia i Infrastruktura Lotnisk TRAFFIC-EXPO – TIL i VI Międzynarodowe Targi Transportu Drogowego – Pojazdy Użytkowe ROTRA.

Całą impreza skupiła łącznie w tym roku 485 firm z 21 krajów całego świata. Ekspozycję, prezentowaną na powierzchni 11.000 metrów kwadratowych obejrzało ponad 15.000 zwiedzających. Zakres branżowy targów to nie tylko sprzęt do budowy dróg  – jak może wydawać się w pierwszej kolejności. Trzy wystawy  towarzyszące Autostradzie zapewniają zaplecze dla całej branży. Na stoiskach każdego roku można znaleźć wszystko to, co niezbędne jest do budowy dróg i autostrad oraz utrzymania sieci już istniejących dróg, nowoczesny sprzęt, rozwiązania technologiczne i pełną infrastrukturę drogową. To miejsce odwiedzane każdego roku przez kilkanaście tysięcy gości, potencjalnych klientów i partnerów biznesowych firm.

Wystawcy tegorocznych targów budownictwa drogowego podkreślali przede wszystkim widoczne ożywienie w branży oraz bardzo mocno doprecyzowany profil zwiedzających wystawy – jako nadrzędną wartość udziału w targach wskazywali najczęściej nieustanny ruch na stoisku i dużo konkretnych umów i kontraktów.

Dodatkowy dzień targów MASZBUD – 17 maja – był ukłonem organizatorów w stronę operatorów maszyn budowlanych i ich rodzin. Maszynowy Piknik Rodzinny był dniem wieńczącym cieszący się dużym zainteresowaniem konkurs dla operatorów maszyn budowlanych, w którym do walki o nagrody łącznej wartości ponad 10.000 złotych stanęli operatorzy.

Targowe konkursy

Konkurs Operatorów organizowany przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa skalnego oraz Polską Izbę Przemysłowo-Handlową Budownictwa rozpoczęła część teoretyczna. Słuchacze i przyszli uczestnicy zmagań zapoznani zostali z zasadami bezpieczeństwa pracy na budowie, systemem szkoleń operatorów oraz nowoczesnymi metodami praktycznego szkolenia operatorów maszyn.  Przygotowane konkurencje wymagały zarówno precyzji i techniki jak i szybkości – było przekłuwanie balonów specjalnym ostrym narzędziem umieszczonym w łyżce koparki, ustawianie pojemników z wodą tak, by nie uronić ani kropli czy też slalom na przygotowanej trasie.

Wszyscy chętni mogli także spróbować swoich sił na specjalnym trenażerze – dynamicznym, trójosiowym symulatorze Volvo, w którym rzeczywiste zespoły koparki EC210C wraz z komputerem sterującym, zabudowane na ruchomej, trójosiowej platformie, sterowanej numerycznie, stworzyły nowoczesne, dynamiczne i interaktywne stanowisko dydaktyczne. Stanisław Araszkiewicz, kierownik ośrodka szkolenia operatorów maszyn IMBIGS, powiedział:

– „W ciągu jednego dnia z symulatora skorzystało już około 100 osób – ciężko stwierdzić ile dokładnie, bo cały czas czeka kolejka chętnych. To urządzenie mające naprawdę wiele możliwości szkoleniowych – testujący symulator nie ukrywają, że są pod wrażeniem jego działania. Dzisiaj do Targów Kielce przyjechali uczniowie szkół budowlanych z Lublina, studenci Akademii Górniczo – Hutniczej z Krakowa i studenci Politechniki Krakowskiej – a muszę dodać, że te dwie uczelnie konkurują ze sobą, przejawia się także w rywalizacji na naszym symulatorze”

Emocje gwarantowały również pokazy dynamiczne ciężkiego sprzętu, które towarzyszyły wystawcom i zwiedzającym podczas wydarzenia. Dla dzieci przygotowano szereg atrakcji – można, było m.in. wsiąść do koparki, pobawić się na zjeżdżalni i dmuchanym zamku, a także pograć w piłkę, czy zmierzyć się w konkursie i wygrać, m.in. bilety do Parku Rozrywki Sabat Krajno. O prawidłowy rozwój ruchowy i dobrą zabawę dzieci zadbali specjaliści ze Szkółki Piłkarskiej SOCATOTS, wdrażający program zajęć ogólnorozwojowych rozwijający inteligencję ruchową najmłodszych. Na fanów zajęć plastycznych czekała ścianka do kolorowania i możliwość pomalowania twarzy. W konkursie na najciekawsze hasło promujące targi Autostrada-Polska nagrodą był tablet Samsung Galaxy.

Autostrada-Polska po raz kolejny objęta została patronatem Ministerstwa Infrastruktuy i Rozwoju, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wsparcie najistotniejszych instytucji z branży – Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, Głównego Inspektora Pracy, Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji, Świętokrzyskiego Klubu Drogowca i Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych jest wyznacznikiem wyoskiej jakości merytorycznej zarówno samych targów, jak i licznych towarzyszących im konferencji, warsztatów i debat.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!