29. Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych już wkrótce w Polsce

25 lipca 2014, 12:08

Kraków będzie areną zmagań podczas 29. Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych. Polska po raz pierwszy ugości najlepszych specjalistów od prowadzenia pojazdów ciężarowych i dostawczych oraz autokarów. Nasz portal objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Najlepsi kierowcy powalczą w Krakowie

Mistrzostwa kierowców odbywają się co 2 lata. Biorą w nich udział reprezentanci krajów, które należą do UICR, czyli Światowej Unii Kierowców Zawodowych. Unia skupia w swoich szeregach blisko 30 państw członkowskich.

Mistrzostwa Świata organizowane są w poszczególnych państwach członkowskich, jednak gospodarzem tego wydarzenia może zostać jedynie ta organizacja, która wyróżnia się w swojej działalności w UICR. Ostanie edycje (odkąd Polska jest członkiem UICR) miały miejsce w 2012 w RPA, 2010 w Austrii, 2008 we Włoszech, 2006 w Luksemburgu, 2004 w Chorwacji.

O miano najlepszych kierowców świata walczyło w tym roku kilkuset zawodowców. Eliminacje do turnieju finałowego w Krakowie, odbyły się wiosną w Sosnowcu. Kierowcy, którzy wzięli w nich udział, już wcześniej wygrali eliminacje w swoich krajach.

Plan 29. Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych

Zawody odbywają się w kilku etapach. Każdy zgłoszony zawodnik musi przejść przez wszystkie konkurencje. Zmagania rozpoczyna test teoretyczny. Kierowca otrzymuje test z zakresu przepisów ruchu drogowego, obowiązującego w kraju gospodarza MŚ, przepisów branżowych obowiązujących w UE, tłumaczony na język urzędowy danego kraju. Kolejne etapy to testy praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i mocowania ładunku (ciężarówki) i przygotowania pojazdu do drogi.

Pierwszą konkurencją, wymagającą zasiądnięcia za kierownicą jest pokonanie toru jazdy na precyzję w jak najlepszym czasie i z jak najmniejszą ilością punktów karnych. W następnej jeździe, priorytetem jest nie tylko jak najkrótszy czas pokonania trasy, ale także jak najniższe zużycie paliwa.

Zmagania o tytuł odbywają się w kilku kategoriach:

  • A „solo” – ciężarówka do 18t (kategoria prawa jazdy C)
  • B „bus” – autokar turystyczny (kategoria prawa jazdy D)
  • C „zestaw” – ciągnik z naczepą (kategoria prawa jazdy D+E)
  • D „tandem” – samochód ciężarowy z przyczepą (kategoria prawa jazdy D+E)
  • E „uczniowie”- młodzi adepci zawodu w wieku do 24 lat – sam. cięż. 7,5 t (kategoria prawa jazdy C1)
  • F „furgon” – samochód dostawczy 3,5 t

 

Obowiązuje kilka klasyfikacji. W klasyfikacji generalnej nagrodzona zostanie najlepsza reprezentacja kraju. W drużynowej – ekipa, która najlepiej sprawdzi się w konkurencjach drużynowych oraz indywidualna, gdzie wyróżnieni zostaną kierowcy najlepsi w poszczególnych konkurencjach. Oprócz pucharów i medali, triumfatorzy mogą liczyć na nagrody od sponsorów Mistrzostw.

W imprezie wezmą udział reprezentanci takich krajów jak: Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Kanada, Lichtenstein, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, RPA, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Urugwaj, Węgry, Włochy, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zimbabwe.

29. Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych odbędą się w dniach 25-28 września 2014 r. na terenie przyległym do Muzeum Lotnictwa w Krakowie, wjazd od ul. Bora Komorowskiego.

Patronami wydarzenia są m.in.: Mercedes – Benz Polska, Europart Polska, Goodyear Dunlop Tires Polska, Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy, SAF-Holland Polska, EWT Truck&Trailer Polska, Meiller Polska, ZF Friedrichshafen, DKV Euro Service Polska, Polfa Warszawa Grupa Polpharma.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!