Michelin X Multi T – Nowość Michelin dla naczep

8 sierpnia 2014, 12:27

Gama opon Michelin poszerzyła się o X Multi T, przeznaczone specjalnie dla naczep. Nowa opona zastępuje oponę Michelin XTE3 z możliwością pogłębiania. Pomaga też zmniejszyć zużycie paliwa, jednocześnie cechując się o 10 proc. większą trwałością.

Dzięki nowej oponie firmy przewozowe specjalizujące się w transporcie krajowym i regionalnym będą mogły jednolicie wyposażać całe pojazdy w opony Michelin z rodziny X Multi.

Na pokonywanie oporów toczenia opon ciągnik z naczepą zużywa jedną trzecią paliwa, z czego połowa przypada na opony w naczepie. Dzięki obniżeniu zużycia paliwa o 0,7 litra na 100 km i większej o 10 proc. trwałości bieżnika korzyści firm wybierających nową oponę Michelin X Multi T mogą być duże.

Opona posiada ponadto oznaczenie M+S (błoto i śnieg), które potwierdza, że spełnia ona wymogi prawne regulujące transport w warunkach zimowych w Norwegii, Turcji i Rosji.

Dzięki specjalnej rzeźbie bieżnika, która umożliwia skuteczne odprowadzanie wody, udało się zwiększyć wzdłużną i poprzeczną przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni. Wpływ udziału opon zamontowanych w naczepie w hamowaniu całego zestawu (ciągnik + naczepa) wynosi 45 proc.

Przy tym samym obciążeniu (4500 kg), ciśnieniu (9 bar) i prędkości (100 km/h) nowa mieszanka opony ma o ok. 6°C niższą temperaturę roboczą od temperatury gumy poprzedniczki nowej opony. Wiąże się z tym obniżenie oporów toczenia, większa oszczędność paliwa, a w konsekwencji także obniżenie emisji CO2.

Nowa mieszanka gumy charakteryzuje się również lepszą odpornością na otarcia podczas przemieszczania się ładunku, co jest szczególnie ważne dla opon na osiach wleczonych. Pomaga to zwiększyć trwałość opon i ich potencjał pogłębiania i bieżnikowania.

Michelin oferuje dwie dodatkowe wersje opony Michelin X Multi T:

  • Michelin X MultiWay HD XZE – o większej nośności 10 ton na oś.
  • Nową oponę Michelin X Multi Winter T – zaprojektowaną w celu zaspokojenia wymogu mobilności w trudnych warunkach zimowych.
     

Opona właśnie wchodzi na rynek. Model Winter w rozmiarze 385/65 R 22.5 trafi do dystrybutorów w październiku.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!