Ćwicz na parkingu

29 sierpnia 2014, 10:58

80 procent kierowców zawodowych cierpi na nadwagę i otyłość. Wynika to ze szkodliwego i uciążliwego środowiska pracy. By poprawić zdrowie i formę trakerów, powstał projekt Truckerslife, promujący zdrowy tryb życia wśród kierowców, w ramach którego przy parkingach najczęściej wybieranych przez kierowców ciężarówek powstają siłownie.

Organizacja trans.org, przy wsparciu Mercedes-Benz, planuje budowę 1000 siłowni dla kierowców w całej Europie. Pierwsza z nich już działa przy stacji Grupy Citronex w Mostkach, przy autostradzie A2. Umieszczono tam 5 podwójnych urządzeń, dających łącznie 10 stanowisk treningowych. Kolejnych pięć siłowni, które wkrótce będą dostępne dla kierowców, swoją opieką obejmą dealerzy Mercedes-Benz. Ich lokalizacje to: Kołbaskowo, Trawica, Dębno Żmigrodzkie, Skrzyszów, Stojadła. Obecnie trwają rozmowy na temat lokalizacji dwóch kolejnych siłowni.

Ambasadorką projektu Truckerslife jest znana Trucking Girl, czyli Iwona Blecharczyk.
– „Bardzo ciężko jest nam zadbać o siebie, ponieważ żyjemy według tachografu” – stwierdza energiczna kobieta, która od 3 lat przemierza Europę za kierownicą ciężarówki – „Kierowcy nie mają czasu na jedzenie, a co dopiero na dbanie o siebie” – dodaje.

Twórcą zestawów ćwiczeń, które trakerzy mogą wykonywać na siłowniach stworzonych w ramach Truckerslife, a także mając do dyspozycji jedynie swoją ciężarówkę jest Paweł Zaremba z krakowskiej Akademii Sportu i Biznesu. Przekonuje on, że lepiej „stracić” czas przeznaczony na odpoczynek w trasie na ćwiczenia, niż późniejsze leczenie poważnych chorób.

Kierowcy zawodowi to jedna z najliczniejszych grup zawodowych w Europie. Tylko w Polsce około 700 000 osób zawodowo siedzi za kierownicą ciężarówki, autobusu, taksówki lub karetki. Warszawski Uniwersytet Medyczny zbadał, jakie choroby najczęściej dotykają tę grupę zawodową: 70 proc. ankietowanych cierpi na choroby układu kostno‑stawowego, 40 proc. doskwierają problemy sercowo‑naczyniowe, zaś 32 proc. narzeka na choroby układu pokarmowego.

Ćwiczenia opracowane przez Pawła Zarembę to proste czynności, które mają za zadanie pobudzenie krążenia, rozluźnienie kręgosłupa i wsparcie perystaltyki jelit. Iwona Blecharczyk zaprezentowała te ćwiczenia na stanowiskach treningowych:

Pełną listę ćwiczeń do wykonania wewnątrz i przed pojazdem, dostępną również w formacie PDF, można zobaczyć na stronie www.truckerslife.eu.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!