Nowe drogi objęte viaTOLLem

1 września 2014, 13:17

1 września ogólnopolska sieć dróg płatnych rozszerzyła się o nowe odcinki, o łącznej długości 206 km. W październiku sieć dróg płatnych wydłuży się o 58 km i będzie liczyła 2917 km.

Elektroniczny System Poboru Opłat viaTOLL działa od lipca 2011 roku i zgodnie z założeniami systematycznie jest rozszerzany o nowe odcinki dróg w Polsce. Na początku obejmował on 1565 km, a po ponad 3 latach będzie działał na prawie 3000 km dróg różnych kategorii w całej Polsce.

Nowe odcinki

Szósty etap rozszerzenia objął około 206 km dróg krajowych i ekspresowych oraz autostrad, w tym odcinki:

 • A1: węzeł Czerniewice – węzeł Włocławek Zachód,
 • A1: Świerklany – Gorzyczki (granica państwowa),
 • A4: węzeł Jarosław Zachód – węzeł Korczowa,
 • S8: węzeł Syców Wschód – węzeł Wieluń,
 • S8: węzeł Łask – węzeł Rzgów,
 • S14: węzeł Pabianice Północ – węzeł Róża,
 • S19: węzeł Rzeszów Zachód – węzeł Świlcza,
 • DK90: Jeleń (skrzyżowanie z DK91) – Baldram (skrzyżowanie z DK55).
   

Nowe odcinki od października

Siódmy etap rozszerzenia planowany na 1 października obejmie dwa odcinki autostradowe o łącznej długości 58 km:

 • A1: węzeł Włocławek Zachód – węzeł Kowal,
 • A4: węzeł Dębica Wschód – węzeł Rzeszów Północ.
   

Przychody

Wszystkie przychody wygenerowane przez system viaTOLL trafiają na konto Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) i przeznaczane są na dalsze inwestycje w rozbudowę oraz modernizację istniejącej infrastruktury drogowej w Polsce. Dotychczasowe wpływy do KFD z opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg i autostrad wnoszonych za pomocą systemu viaTOLL wraz z opłatami od kierowców pojazdów lekkich (manualnie i za pomocą viaAUTO) za korzystanie z odcinków autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica wyniosły ponad 3,313 mld zł (stan na koniec lipca br.).

Struktura flot

Analizując dostępne dane pod względem klas emisji spalin nadal wyraźnie zauważalny jest trend spadkowy wśród pojazdów o klasach Euro 1, 2 i 3. W przypadku klasy Euro 4 liczba zarejestrowanych pojazdów ustabilizowała się. Porównując dane rok do roku, widać gwałtowny wzrost (1,3 p.p.) udziału najnowszych i „najczystszych” pojazdów na polskich drogach.

Docelowo w 2018r. elektroniczny system poboru opłat viaTOLL ma objąć ok. 7000 kilometrów dróg w całej Polsce. Każdorazowo plany objęcia opłatami nowych odcinków ogłaszane są za pomocą stosownych rozporządzeń Rady Ministrów.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!