Nowe przepisy już działają

, 5 stycznia 2015, 14:37

Obowiązująca od 2 stycznia nowelizacja Ustawy o drogach publicznych zmienia odpowiedzialność za naruszenie obowiązku uiszczenia e-myta. Teraz większość odpowiedzialności spadła z kierowcy na właściciela pojazdu.

Zmiany upraszczają zasady odpowiedzialności administracyjnej użytkowników dróg za uchylanie się od obowiązku uiszczania myta i ujednolicają zasady zwolnień z opłaty elektronicznej i opłat za przejazd autostradą dla pojazdów służb mundurowych, specjalnych oraz ratowniczych.

W ustawie przeniesiono odpowiedzialność administracyjną za większość naruszeń obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej z kierującego pojazdem na właściciela pojazdu. Jeżeli właściciel nie jest posiadaczem pojazdu, kara nakładana będzie na podmiot, na rzecz którego przeniesiono posiadanie tego pojazdu. Wymieniony podmiot będzie odpowiadać w szczególności za naruszenie polegające na braku uiszczenia opłaty elektronicznej.

Za naruszenie obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej, wymierzać się będzie karę pieniężną w wysokości 500 zł – w przypadku zespołu pojazdów o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony złożonego z samochodu osobowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz przyczepy albo 1500 zł – w pozostałych przypadkach.

Z kolei za naruszenie obowiązku właściwego używania w pojeździe urządzenia na potrzeby pobierania opłat elektronicznych, grozić będzie kara w wysokości 250 zł – w przypadku zespołu pojazdów o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony złożonego z samochodu osobowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz przyczepy albo 750 zł – w pozostałych przypadkach. Wprowadzono zasadę, zgodnie z którą na podmiot, który dopuścił się naruszenia skutkującego obowiązkiem uiszczenia kary pieniężnej, nie może być nałożona więcej niż jedna kara w trakcie jednej doby.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

31.1.189.*, 7 stycznia 2015, 6:46 0 0

Nalezy przenieśc odpowiedzialnośc za wszystkie naruszenia na właściciela pojazdu, nawet za wjazd na skrzyżowanie na czerwonym swietle, Tak bydzie fajnie, łokej. K...... chory kraj i głupole prawo stanowiacy. Głupole typu Mucha, Arłukowicz, i cały ten cyrk z 460 widzami.

Odpowiedz

213.158.222.*, 7 stycznia 2015, 21:04 0 0

Najlepiej by było gdyby panowie w mundurach nosili kałachy i na miejscu wykonywali egzekucje

Odpowiedz

77.252.178.*, 24 marca 2015, 6:08 0 0

Cytat:"...właściwego używania w pojeździe urządzenia na potrzeby pobierania opłat elektronicznych...". Co to znaczy? Bo jak się znam na nierobach z ITD - gdy urządzenie będzie z prawej strony lusterka a nie z lewej - będzie "niewłaściwie użytkowane"...

Odpowiedz