Belgia przetestuje nowy system myta

24 lutego 2015, 16:28

W połowie roku ruszą testy nowego systemu opłat drogowych w Belgii. Od stycznia 2016 r. Viapass ma zastąpić obowiązujące obecnie w tym kraju Eurowiniety. Nowy system opłat drogowych w Belgii będzie oparty na technologii satelitarnej. Do jego obsługi posłuży urządzenie pokładowe, które zastąpi dotychczasową Eurowinietę.

Nowe opłaty będzie można rozliczyć za pośrednictwem DKV Euro Service, które przejmie cały ciężar związany z rejestracją do nowego systemu. Przewoźnikowi pozostanie jedynie zamontować urządzenie pokładowe w pojeździe, a następnie zdecydować się na jeden z trybów rozliczania opłat: pre-pay lub post-pay.

– „Przewoźnikom będziemy rekomendować tryb post-pay, ponieważ w fakturze naliczane są opłaty za realnie przejechane odcinki, co nie było dotychczas w Belgii możliwe przy systemie Eurowiniety” – zaznacza Barbara Kubaj, Dyrektor Biura DKV Euro Service Polska.

Zapowiedziana przez Belgię opłata będzie obowiązywać na wszystkich autostradach i drogach krajowych w regionach: Bruksela, Flandria i Walonia. W przypadku dwóch pierwszych regionów opłata przyjmie formę podatku – brak VAT, podczas gdy w Walonii będzie to tradycyjna opłata za przejazd z VAT-em. Opłatom podlegać będą pojazdy powyżej 3,5 tony, a średnie stawki wyniosą ok. 0,15 euro/km.

Lokalna obsługa systemu możliwa będzie poprzez punkty obsługi (POS), których liczba na terenie Belgii planowana jest na ok. 135. Punkty te będą rejestrować, a także wydawać urządzenia pokładowe.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.dkv-euroservice.com i www.viapass.be.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!