Alternatywa dla tradycyjnego wyważania opon ciężarowych

8 grudnia 2014, 10:04

Suchy granulat EQUAL ma być prostą alternatywą dla tradycyjnego wyważania opon ciężarowych.

Wprawdzie większość użytkowników pojazdów decyduje się na wyważanie przednich kół samochodów ciężarowych, to jednak koła znajdujące się na osiach napędowych, naczep lub przyczep rzadko kiedy są wyważane. Warto pamiętać, że ich niewyważanie niesie za sobą prawie takie same negatywne skutki jak w przypadku niewykonywania tej czynności przy samochodach osobowych.
Przyczyny zaniedbania wykonywania tej usługi mogą być następujące:

 • niedostateczna ilość sprzętu, na którym można by wyważyć np. wszystkie dziesięć kół pojazdu w przeciwieństwie do wyważenia tylko dwóch kół przednich,
 • duży nakład czasu jaki byłby potrzebny do wyważenia wszystkich kół

 

Walcząc z przedstawioną tendencją, wprowadzono na rynek produkty, które mają być „lekarstwem” na powyższe zjawisko. Reprezentantem tej grupy jest EQUAL, będący suchym polimerowym granulatem, który redukuje drgania w oponach samochodów ciężarowych, autobusów czy też przyczep. Ich tłumienie następuje dzięki pionowym przyspieszeniom cząsteczek granulatu na skutek deformacji opony podczas jej kontaktu z podłożem (drogą).

Swobodne poruszanie się preparatu EQUAL wewnątrz opony jest możliwe dlatego, że produkt ten jako jeden z nielicznych nie posiada właściwości higroskopijnych, a przez to nie przykleja się do opony i obręczy, dzięki czemu pozwala na:

 

 • permanentne wyważanie koła, niezależnie od zmieniających się warunków drogowych, zużycia bieżnika opony, co zdecydowanie odróżnia ten produkt od tradycyjnych ciężarków korekcyjnych,
 • tłumienie wibracji powstających w oponie,
 • redukcję sił powstających w miejscu kontaktu opony z nawierzchnią.

 

Powyższe cechy istotnie wpływają na większy komfort jazdy dzięki zmniejszeniu wibracji i mniejsze zużycie bieżnika oraz większy przebieg opony.

Ponadto wprowadzenie usług wyważania kół samochodów ciężarowych przy pomocy granulatu przez serwisy oponiarskie jest z jednej strony bardzo proste, a z drugiej może znacznie zwiększyć zakres świadczonych usług. Do stosowania EQUAL’a nie jest wymagana wyważarka, a zatem bez zbędnych nakładów finansowych możliwe jest wprowadzenie dodatkowej usługi wyważania wszystkich kół pojazdu ciężarowego. Ponadto dozowanie proszku jest proste i nie powinno przysparzać żadnych problemów. Na podstawie dostępnej tabeli oraz wymiarów opony dobiera się potrzebną ilość granulatu, a następnie wybiera jeden z dwóch sposobów jego dozowania:

1. W przypadku zdemontowanej opony z obręczy, podczas jej montażu po prostu wrzucamy zamkniętą torebkę z granulatem do opony. Następnie dzięki perforacji torebki granulat zostanie samoczynnie uwolniony do jej wnętrza.

2. w sytuacji, gdy chcemy wyważyć zmontowane koło, polimer może być dozowany przez zawór za pomocą specjalnej pompy, której zdjęcie i aplikacja z jej użyciem, zostały zilustrowane poniżej:

Główne alternatywne obszary stosowania EQUAL’a to:

 • wyposażenie serwisów mobilnych, które często nie są wyposażone w tradycyjne wyważarki do kół,
 • wyważanie wszystkich kół samochodów ciężarowych (w tym kół napędowych, i naczepowych),
 • możliwość skutecznego zastosowania w transporcie publicznym, gdzie istnieje duże ryzyko odpadnięcia tradycyjnego ciężarka przy kontakcie koła z krawężnikiem,
 • wyważanie kół pojazdów budowlanych poruszających się w grząskim terenie, których opony ulegają znacznemu zabrudzeniu i stosowanie ciężarków tradycyjnych może być w tych przypadkach nieskutecznym rozwiązaniem.
   

EQUAL dostępny jest w opakowaniach oznaczonych literami od A do F w zależności od ich zawartości (gramatury), czyli w rozmiarach dopasowanych do każdego rodzaju opon. W celu ustalenia odpowiedniej ilość gramatury, należy sprawdzić tabelę doboru proszku EQUAL, dostępną w katalogach oraz siedzibie i oddziałach firmy TIP-TOPOL.

Wszelkich dodatkowych informacji na temat granulatu EQUAL oraz jego zastosowania można uzyskać w Dziale Doradztwa Technicznego firmy TIP-TOPOL. 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

46.171.43.*, 9 grudnia 2014, 21:05 1 -1

hm

Odpowiedz

Anonim, 14 września 2017, 16:48 0 0

Też jest ok, ale ja kupuję w sklepie opomax proszek hoffmana

Odpowiedz

Tayson, 16 listopada 2018, 18:27 0 0

Zasypałem wczoraj oś prowadzącą granulatem przy wymianie opon jak na pierwsze 300 km w różnym terenie super
Opona DUNLOP 215/75/15 R

Odpowiedz