Akcja „Bezpieczny autokar – wakacje 2022” ruszyła

, 28 czerwca 2022, 11:24

Tradycyjnie jak co roku, wraz z ostatnim szkolnym dzwonkiem, rozpoczyna się akcja Inspekcji Transportu Drogowego „Bezpieczny autokar”. Działania prowadzone będą w okresie wakacyjnym na terenie całej Polski, a inspektorzy ITD sprawdzać będą w tym czasie stan techniczny autokarów, uprawnienia kierowców, czas ich pracy i stan trzeźwości kierujących. 

Akcja GITD odbywa się co roku od wielu lat.

– Działania te mają nie tylko charakter kontrolny, ale również profilaktyczny i edukacyjny. Zwracają uwagę przewoźników i kierowców na istotne elementy ich pracy, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Wpływają więc na zwiększenie świadomości przewoźników o ich obowiązkach i ewentualnych zagrożeniach – powiedział Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Najnowocześniejszy sprzęt w akcji

Kontrole autokarów są coraz bardziej szczegółowe, dzięki użyciu coraz nowszych i bardziej zaawansowanych technologicznie sprzętów. Między innymi zajmuje się tym Mobilna Jednostka Diagnostyczna – sprzęt pomiarowo-kontrolny, obecnie na terenie Polski działa 6 takich jednostek, docelowo ma być ich 18.

– Mobilne Jednostki Diagnostyczne, które zostały zaprojektowane na potrzeby Inspekcji, to w pełni automatyczne urządzenia, które umożliwiają przeprowadzenie kompleksowej kontroli pojazdu w warunkach drogowych. Umożliwiają sprawdzenie układu kierowniczego, hamulcowego, stanu zawieszenia, a także rozpoznanie błędów i usterek w większości pojazdów ciężarowych oraz autobusów – mówił Alvin Gajadhur, Szef ITD.

Inspekcja prowadzi nie tylko rutynowe kontrole autokarów, ale realizuje je również na wniosek rodziców i opiekunów wycieczek.

– Będziemy weryfikować z dużą starannością stan techniczny pojazdów. Dziś mieliśmy przypadki, kiedy do punktu kontrolnego właśnie przed wyjazdem w trasę, przyjeżdżały autokary, które chcieli sprawdzić rodzice lub też na taką kontrolę decydowali się sami przewoźnicy. Pierwsze przeprowadzone kontrole nie wykazały poważnych naruszeń. W większości zakończyły się bez zastrzeżeń. Na 15 kontroli inspektorzy stwierdzili 2 uchybienia. W jednym z autokarów brakowało gaśnicy, za co kierowca został ukarany mandatem karnym. W innym przypadku został zatrzymany dowód rejestracyjny ze względu na uchybienie związane ze stanem technicznym. Pęknięta była szyba pojazdu, ale nie na tyle poważnie, by kierowca nie mógł kontynuować jazdy – ocenił Małopolski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Paweł Kucharczyk.

W trakcie ubiegłorocznych wakacyjnych działań inspektorzy ITD skontrolowali 1768 autokarów. W 3,2 proc. przypadków, ze względu na nieprawidłowości w stanie technicznym pojazdów, kontrole zakończyły się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych autokarów (57 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych), w tym 14 pojazdów nie dopuszczono do dalszej jazdy (0,8%). Stwierdzano m.in. przypadki wysyłania w trasę autokarów bez aktualnych badań technicznych, z usterkami układu hamulcowego, wyciekami płynów eksploatacyjnych, nadmiernie zużytym ogumieniem, czy skorodowanymi elementami układu nośnego pojazdu.

Ciężki transport również pod kontrolą

Obok kontroli autokarów i prędkości, inspektorzy będą sprawdzać stan techniczny pojazdów ciężarowych oraz czas pracy i stan trzeźwości kierujących.

Inspektorzy będą także reagować, w przypadkach niestosowania się przez kierowców pojazdów ciężarowych do wakacyjnych zakazów ruchu. W okresie wakacyjnym pojazdy i zespoły pojazdów ciężarowych o dmc powyżej 12 ton, które nie są zwolnione z obowiązujących zakazów, nie mogą poruszać się po drogach:

  • w piątki od godz. 18:00 do godz. 22:00,
  • w soboty od 8:00 do 14:00,
  • w niedziele od 8:00 do 22:00.

Z ograniczeń tych zwolnione są określone grupy pojazdów, np. ciężarówki przewożące artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, paliwa oraz żywe zwierzęta, a także pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych oraz te, które pomagają w usuwaniu awarii i klęsk żywiołowych.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!