Za gorąco za kółkiem? Uwaga, za jazdę bez koszulki możesz dostać mandat!

21 lipca 2022, 12:22

Czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że policja może ukarać kierowcę samochodu mandatem za to, że prowadzi pojazd bez koszulki? Według polskiego prawa istnieje możliwość wyciągnięcia takich konsekwencji, jeśli stwierdzi się powodowanie zgorszenia.

Źródło zdjęcia: Pixabay, autor: Tumisu

Ostatnia fala upałów nad Polską powoduje, że wszyscy bez wyjątku szukają pomysłu na to, w jaki sposób się ochłodzić. Jadąc samochodem w takich temperaturach może zdarzyć się tak, że nawet klimatyzacja nie będzie w stanie szybko i skutecznie zagwarantować nam odpowiedniego komfortu. Wielu kierowców może wpaść wówczas na pomysł, aby zdjąć z siebie koszulkę i tym samym zmniejszyć swój dyskomfort.

Jak się okazuje, jazda bez koszulki może podlegać pod kodeks wykroczeń, a konkretnie art. 51 § 1 o następującej treści:

Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Wspomniane wywoływanie zgorszenia przewiduje karę grzywny lub nawet aresztu. Oczywiście decyzja o przyznaniu takiego mandatu zależy od funkcjonariusza zatrzymującego pojazd do kontroli. Na ogół postępowanie kończy się upomnieniem lub mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Do wykroczenia nie ma dopisanych punktów karnych.

Okazuje się także, że niezwykle ważny jest dobór do panujących warunków atmosferycznych odpowiedniego obuwia. Japonki, klapki i sandałki, a w niektórych przypadkach jazda na bosaka, może powodować trudności z obsługą pedałów pojazdu, a co za tym idzie może stwarzać niebezpieczeństwo spowodowania wypadku. Jednak za nieodpowiedni dobór obuwia polski kodeks wykroczeń nie przewiduje żadnych kar.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Krakus, 26 lipca 2022, 11:52 5 0

Hieny żywią się padliną...

Odpowiedz