Trzech kierowców w jednej ciężarówce podczas zakazu ruchu. Zabrane prawa jazdy i kara dla przewoźnika

18 sierpnia 2023, 10:12

W święto Wojska Polskiego inspektorzy dolnośląskiego ITD zatrzymali aż 7 ciężarówek poruszających się bez koniecznego zezwolenia. Jedna z kontroli wykazała dodatkowe nieprawidłowości, za które konsekwencje dotkną nie tylko kierowców, ale także przewoźnika.

Zakaz ruchu ciężarówek ważących ponad 12t

W trakcie trwania wakacji zakaz ruchu ciężarówek został poszerzony i trwa w wyznaczonych godzinach od poniedziałku do piątku. Niektóry kierowcy, przewoźnicy i osoby zarządzające transportem najwyraźniej nie były świadome, że takowy zakaz obowiązywał także w święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, które obchodzone jest co roku w rocznicę Bitwy Warszawskiej, czyli 15 sierpnia. Tego dnia wspomniany zakaz obowiązywał od godziny 8:00 rano aż do 22:00. Dolnośląscy inspektorzy transportu drogowego zatrzymali w miniony wtorek aż 7 pojazdów, które nie dostosowały się do zakazu na autostradzie A4. Jedna z kontroli wykazała dodatkowe nieprawidłowości.

Trzech kierowców a karta w tachografie tylko jedna. Wpadli na próbie oszustwa.

Podczas kontroli jednego z pojazdów, którym przewożona była łyżka koparki i samochód osobowy, inspektorzy zauważyli dodatkową nieprawidłowość. W kabinie znajdowało się trzech szoferów, z czego tylko jeden rejestrował swój czas pracy za pomocą karty w tachografie, po czym wymieniali się, aby ominąć obowiązkowe przerwy. Dzięki „sprytnemu” użyciu swoich kart kierowcy chcieli jak najszybciej pokonać trasę z Podkarpacia do Francji i z powrotem. Proceder został ujawniony dzięki zapisom w tachografie. W związku ze złamaniem prawa wszyscy trzej kierowcy zostali ukarani konfiskatą prawa jazdy na 3 miesiące, a wobec przewoźnika i osoby zarządzającej transportem wszczęte zostało postępowanie administracyjne, w wyniku którego nałożone mogą zostać kary pieniężne.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!