Plaga przeładowanych busów trwa. Kontrole wykazują wysoki odsetek przekroczeń DMC.

28 września 2023, 10:04

Inspekcja Transportu Drogowego z Legnicy przeprowadziła serię kontroli busów. Spodziewający się przekroczeń dopuszczalnej masy całkowitej, legniccy inspektorzy uzyskali skuteczność na poziomie 70%.

Legniccy inspektorzy ITD mają wagę w oczach czy przeładowany dostawczak to reguła?

W ostatnim czasie inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Legnicy przeprowadzili serię kontroli na terenie miasta, które miały na celu wykluczyć z ruchu przeładowane dostawczaki. W ramach akcji jednego dnia pracownicy ITD zatrzymali 7 busów poruszających się po ulicach Legnicy. Kontrole wykazały przeładowanie w aż pięciu z nich. Rekordzista, który przewoził ładunek paletowy, przekroczył DMC swojego samochodu o 80%. Odczyt z wagi inspektorów wykazał 6,3t, podczas gdy maksymalna dopuszczalna masa kontrolowanego samochodu to 3,5 t.

Powyższy przypadek nie otrzyma jednak najwyższej kary spośród wszystkich kontrolowanych kierowców. Na najwyższą karę liczyć może przewoźnik, który przekroczył DMC busa „zaledwie” o 20%. Może on oczekiwać najcięższych konsekwencji z uwagi na charakter transportu. W tym przypadku był to transport międzynarodowy, co skutkuje wszczęciem postępowania wyjaśniającego i groźbą kary administracyjnej. Wszyscy zatrzymani kierowcy otrzymali zakaz dalszej jazdy do czasu przeładowania nadmiaru ładunku na inne pojazdy.

źródło: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego we Wrocławiu

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!