Elektryczne autobusy jeżdżą już na linii 55 w Göteborgu

29 czerwca 2015, 12:56

W Göteborgu została otwarta pierwsza trasa obsługiwana przez elektryczne autobusy. Są ciche, bezemisyjne i zasilane energią elektryczną pochodzącą z energii wiatrowej oraz wodnej. Trasa jest jedną z najbardziej nowoczesnych na świecie.

Autobusy w całości napędzane energią odnawialną będą od teraz stanowić część systemu transportu miejskiego Göteborga. Po trasie 55 poruszają się trzy w pełni elektryczne autobusy oraz siedem elektrycznych hybryd, wszystkie pochodzące od Volvo Buses. Pojazdy posiadają Wi-Fi oraz urządzenia umożliwiające ładowanie telefonów komórkowych, a ich trasa przejazdu biegnie od Chalmers Johanneberg do Chalmers Lindholmen, przez centrum Göteborga.

Pojazdy są wyposażone w akumulatory, które można szybko naładować korzystając z energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych dostępnej na stacjach końcowych. Przystanek Chalmers Lindholmen znajduje się wewnątrz budynku, co stało się możliwe dzięki cichej i bezemisyjnej pracy pojazdów.

Trasa 55 jest wynikiem przedsięwzięcia ElectriCity, które rozwija, testuje oraz przedstawia nowe, atrakcyjne rozwiązania dla zrównoważonego transportu publicznego przyszłości. Oprócz pracy nad autobusami, ElectriCity rozwija i testuje nowe systemy przystanków, systemy zarządzania ruchem, koncepcje bezpieczeństwa oraz systemy dostarczania energii. Nowa trasa elektrycznych autobusów nie tylko umieszcza Göteborg na mapie innowacyjnych systemów transportu publicznego, lecz również otwiera nowe możliwości zagospodarowania przestrzeni miejskiej.

– „ElectriCity oraz trasa 55 są twardym dowodem na to, jak Göteborg staje się miastem bardziej zwartym, zrównoważonym i otwartym, posiadającym atrakcyjną przestrzeń publiczną oraz bogate życie miejskie. Projekt pokazuje również nasze ambicje oraz strategie ukierunkowane na zachęcenie ekspertów oraz inwestorów do wspólnej pracy nad zredukowaniem wpływu na środowisko oraz rozwijaniem współpracy pomiędzy władzami oraz jednostkami przemysłowymi i naukowymi” – mówi Anneli Hulthén, Przewodnicząca Rady Miejskiej Göteborga.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!