Na recyklingu korzystają wszyscy

2 października 2015, 11:04

Symbol recyklingu umieszczany na produkcie oznacza, że można go ponownie przetworzyć. Taki właśnie znaczek znajduje się na akumulatorach. Samochodowe baterie zawierają substancje niebezpieczne dla środowiska, ale za to doskonale nadają się do ponownego bezpiecznego wykorzystania jako źródło cennych surowców.

Przekazanie zużytego akumulatora do recyklingu to podwójna korzyść dla środowiska. Z jednej strony unieszkodliwione zostają szkodliwe pierwiastki i związki chemiczne, z drugiej zaś odzyskany ołów wykorzystywany jest do produkcji nowych akumulatorów. Oddając stare baterie, pomagamy odzyskać ten cenny metal i przyczyniamy się do ochrony przyrody i oszczędzania zasobów naturalnych Ziemi.

Odpowiedzialność lidera

Koncern Johnson Controls, właściciel marki VARTA, jako światowy lider w branży akumulatorowej czuje się odpowiedzialny za cały cykl życia produkowanych przez siebie wyrobów, począwszy od wytworzenia, aż do momentu ich utylizacji. Dlatego prowadzi szeroko zakrojony program recyklingu akumulatorów i baterii ołowiowych. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, jej celem jest, by możliwie największa liczba akumulatorów wprowadzonych na rynek trafiła po wyeksploatowaniu do należących do Johnson Controls zakładów przerobu złomu akumulatorowego, gdzie zostanie poddana recyklingowi.

Marka i liczba nie gra roli

We współpracy z firmą CCR specjalizującą się w zarządzaniu systemami zbiórki zużytych akumulatorów Johnson Controls odbiera od swoich dystrybutorów wszelkiego rodzaju akumulatory kwasowo-ołowiowe. Możliwy jest zwrot dowolnej liczby baterii, ponieważ firmie zależy na tym, by jak największa ilość akumulatorowego złomu została poddana recyklingowi.

Profesjonalna zbiórka

Johnson Controls troszczy się również o to, by stare akumulatory nie stanowiły zagrożenia w miejscach, gdzie są przechowywane. Dlatego wszyscy dystrybutorzy są wyposażani w specjalistyczne pojemniki typu PALOX, w których składują zużyte akumulatory. Zlecenie odbioru akumulatorów, w dogodnym terminie, można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej, drogą mailową, czy nawet faksem. Przy odbiorze zużyte akumulatory są ważone. Dystrybutor uzyskuje też odpowiednie dokumenty przekazania odpadu, które zgodnie z ustawą niezbędne są do prowadzenia prawidłowej ewidencji obrotu akumulatorami.

Obieg zamknięty

Taki proces „zamkniętego obiegu” samochodowych baterii – od producenta na rynek, z rynku zaś z powrotem do producenta przyczynia się do ochrony środowiska. Na recyklingu korzystają więc wszyscy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!