Rośnie przestępczość w transporcie

23 listopada 2015, 15:50

Według danych TAPA trzeci kwartał 2015 r. upłynął pod znakiem dalszego wzrostu liczby incydentów w rejonie Europy, Środkowego Wschodu i Afryki. W stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, wzrost wyniósł 10,6 proc. Zarejestrowano 238 przestępstw, w tym kradzieży znaczków pocztowych o wartości 1,4 mln euro we Francji i kradzieży kosmetyków o wartości 635 tys. euro w Wlk Brytanii.

Transported Asset Protection Association podaje, że wartość 18% przestępstw opiewała na wartość 4 310 075 euro, z czego 10 przypadków osiągnęło wartość jednostkową powyżej 100 000 euro. Trzy przestępstwa o najwyższej stracie miały miejsce w Wielkiej Brytanii, dwa we Francji, pozostałe w Belgii, Włoszech, Kenii, Holandii i Norwegii.

Ogółem kradzież, której przedmiotem stało się 14 różnych kategorii produktów zaraportowało 19 krajów. Ponad 90% przypadków kradzieży skoncentrowało się w 6 krajach: Królestwo Niderlandów, Wielka Brytania, Belgia, Niemcy, Francja i Płd. Afryka z wiodącą pozycją napoi i żywności. Kradzieże odnotowano także w dostawach odzieży, obuwia, mebli i sprzętu domowego, komputerów/laptopów, kosmetyków i art. higienicznych, tytoniu, metali i narzędzi i materiałów budowlanych, opon i części samochodowych, farmaceutyków, zabawek i gier, gotówki, rowerów i telefonów. Największą liczbę przestępstw, bo aż 105 odnotowano w Holandii, drugą pozycję zajęła Wielka Brytania – 53 przypadki.

Większość zdarzeń to kradzieże ładunków z pojazdów samochodowych (46,3%), 13,5% stanowiły kradzieże pojazdów a 9,3% naczep. Jedynie 3,4% stanowiły kradzieże z magazynów, zaś ponad połowę zdarzeń (124 kradzieże) odnotowano na niestrzeżonych parkingach, w tym położonych wzdłuż głównych dróg czy na terenach przemysłowych.

Przedstawiciel TAPA podkreślając rosnącą tendencję kradzieży podkreślił jednocześnie, że publikowane dane nie odzwierciedlają pełnego obrazu, gdyż nie wszystkie zdarzenia i to z różnych przyczyn nie są poddawane raportowaniu.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!