Pantery rodzą się w górach

18 grudnia 2015, 9:05

Przyjęło się uważać, że produkowane u naszego zachodniego sąsiada wyroby wyróżniają się solidną konstrukcją i wysoką jakością wykonania. U samych Niemców panuje przekonanie, że wśród ich rodaków najwyższy etos pracy osiągnęli mieszkańcy górzystego regionu zwanego Szwarcwaldem.

Ta malownicza kraina może pochwalić się kilkoma znanymi na całym świecie markami, które słyną z jakości oraz niezawodności. To właśnie na pograniczu Niemiec i Francji produkowane są Unimogi, armatura Hans Grohe czy modele kolejowe Faller. Tam też, w malowniczo położonym miasteczku Oppenau, 135 lat temu powstała firma DOLL, będąca dziś jednym z czołowych producentów naczep i zabudów specjalistycznych w Europie.

tra-art

Dziś firma DOLL Fahrzeugbau GmbH dysponuje dwoma fabrykami, jedną w Oppenau a drugą w saksońskim Mildenau. To jednak zakład w Szwarcwaldzie pozostał nie tylko siedzibą spółki, ale także miejscem gdzie są konstruowane i powstają najbardziej złożone produkty ze znakiem DOLL.

W Oppenau produkowane są trzy podstawowe rodzaje pojazdów: naczepy do transportu ponadgabarytowego, zestawy do przewozu drewna oraz pojazdy do obsługi lotnisk. Obszar fabryki obejmuje 65.000 m2 położonych w urokliwej dolinie. Ponad połowę tej powierzchni (35.000 m2) obejmują zabudowania produkcyjne, serwisowe, biura, magazyny oraz przyzakładowa szkoła.

Rocznie bramy fabryki opuszcza około 300 przyczep i naczep oraz 350 zabudów i zestawów do montażu. Połowę produkcji stanowią naczepy i przyczepy do ponadgabarytów , 22% to zestawy do transportu drewna, a 17% to zabudowy lotniskowe. 11% udział mają prace związane z remontami, modernizacjami oraz naprawami produktów. Firma zatrudnia 350 osób pracujących na jedną, dwie lub trzy zmiany. Jako, iż DOLL stawia na krótkie serie oraz produkty „szyte na miarę”, konieczne jest utrzymywanie rozbudowanego biura konstrukcyjnego.

Po fabryce w Oppenau oprowadzali nas Nadja Paulus, zajmująca się kontaktami z mediami oraz Sven Koscielny, odpowiedzialny za dział transportu ciężkiego.

Proces produkcyjny zaczyna się w budynku zautomatyzowanego magazynu stali wyposażonego w urządzenia firmy Stopa Lagersystem. To stąd na stanowiska obróbki trafiają zarówno płyty stalowe jak i belki, rury oraz kształtowniki. Jako iż DOLL w możliwie dużym stopniu stawia na własną obróbkę, fabryka dysponuje nowoczesnym wyposażeniem do cięcia stali zarówno sterowanymi numerycznie piłami jak i precyzyjnymi palnikami plazmowymi firmy Kjellberg. Około 80% elementów jest wycinanych z arkuszy blachy. Zakład dysponuje także sprzętem do gięcia elementów o długości nawet 5 m…

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!