Rekordowo niska wycena ropy

19 stycznia 2016, 12:10

Do spadków cen ropy rynki zdążyły się przyzwyczaić. Jednak nikt nie spodziewał się, że cena baryłki spadnie poniżej kosztów wydobycia.

28$ tyle dokładnie płaci się na rynkach za jedną baryłkę ropy. Oznacza to, że koszt surowca spadł poniżej kosztów wydobycia. Handel ropą na chwilę obecną jest interesem, do którego dokładają firmy wydobywcze. Fuel_Barrels

Niestety kierowcy nie mogą liczyć na obniżki cen na stacjach paliw, bowiem jak przekonują eksperci, obecna cena to w większości sztywne koszty: akcyza, podatki, koszty transportu. Czyli pomimo tego, że ropa zrównuje się ceną z wodą pitną, nie możemy spodziewać się dalszych obniżek na stacjach paliw.

Za spadki cen ropy w dużej mierze odpowiada tzw. “rewolucja łupkowa” w USA, która sprawiła, że Stany z największych importerów ropy; stali się eksporterem. Nowa technologia pozyskiwania paliwa z łupków, okazała się na tyle wydajna, że surowca jest tak dużo, że amerykańska administracja zniosła wcześniej obowiązujący zakaz eksportu własnej ropy poza USA.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

edek, 26 stycznia 2016, 9:16 0 0

rekordowo niskie ceny ropy i rekordowo wysokie zyski głównego producenta paliw w PL, okradanie kierowców idzie pełną parą a rząd temu przyklaskuje bo większość ceny to podatki

Odpowiedz