Druk komponentów silnika w technologii 3D

12 lutego 2017, 21:58

Zespół inżynierów i projektantów Renault Trucks pracuje nad innowacyjnym projektem- produkcją części i komponentów do silników w technologii druku 3D. Celem projektu jest zwiększenie ich wydajności. Technologia przyszłości szybko staje się rzeczywistością, co zdążyły już pokazać owocne testy przeprowadzone na silnikach EURO VI.

Dział inżynierów Renault Trucks z Lyonu rozpoczął badania nad technologią przyszłości – produkcją elementów metalowych do silników w technologii druku 3D. Najnowszy prototyp DTI 5 z 4-cylindrowym silnikiem Euro VI został stworzony przy użyciu technologii druku 3D.

Chociaż tego typu silnik był już wirtualnie zaprojektowany to komponenty takie jak np. wałek rozrządu, dźwignie zaworowe, pokrywa łożyska zostały tym razem wydrukowane w całości w technologii 3D oraz przetestowane przez okres 600 godzin wewnątrz silnika EURO VI.

– Głównym celem projektu jest pokazanie pozytywnego wpływu tego typu rozwiązań dla konstrukcji silników obniżając tym samym ostatecznie ich masę i rozmiar. Ten proces pozwolił nam obniżyć masę silnika 4-cylindrowego o 120 kg, co jest aż 25% różnicą, wyjaśnia manager projektu Renault Trucks Damien Lemasson. Testy, które przeprowadziliśmy dowodzą, że to nie tylko kosmetyczne zmiany, ale mechanizmy mające realny wpływ na trwałość elementów silnika.

Drukowanie takich elementów, otwiera nowe możliwości przed konstruktorami silników. Proces druku, który polega na dodawaniu materiałów warstwa po warstwie może być wykorzystany do tworzenia kompleksowych rozwiązań takich jak optymalizacja rozmiaru części, a co za tym idzie do redukcji ilości operacji, które muszą być wykonane przez silnik. Tego rodzaju zabieg zwalnia nas z utartych schematów dotyczących konstrukcji silnika i pozwala inżynierom na zastosowanie nowych rozwiązań. Projekt ten, jest źródłem przełomowej technologii dla silników przyszłości, które będą lżejsze i bardziej funkcjonalne, zapewniając w ten sposób optymalną wydajność, dodaje Damien Lemasson. Ilość części użytych w silniku DTI 5 zredukowano o 25% ostatecznie pozbywając się 200 części.

Dla firm transportowych, drukowanie metalu w technologii 3D niesie ze sobą wiele zalet. Będą one w stanie zoptymalizować ogólne koszty eksploatacji floty pojazdów a zmniejszenie objętości silnika doprowadzi do zwiększenia ładowności i niższego zużycia paliwa.

Już w najbliższej przyszłości, technologia ta może być użyta do bardzo specjalistycznych zastosowań lub w małych ilościach. Opierając się na pozytywnych wynikach testów wstępnych, inżynierowie renault trucks będą kontynuować swoją pracę w tym zakresie w celu dalszego zwiększenia wydajności i funkcjonalności komponentów do silników.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!