Francuzi burzą w Calais – kierowcy bezpieczniejsi?

2 lutego 2016, 12:26

Ciężki sprzęt wjechał do obozowiska imigrantów w Calais, nazywanego “dżunglą”. Oprócz prowizorycznych domów, z powierzchni ziemi zniknęły też meczet, kościół i szkoła. Działania mają na celu stworzenie strefy buforowej między obozowiskiem a drogą do portu.

„Dżunglę” zamieszkuje około 5 000 imigrantów, którzy chcą przedostać się z Calais do Wielkiej Brytanii. Wyburzenia na terenie obozowiska są częścią planu francuskich władz, zakładającego stworzenie 100-metrowej strefy buforowej między „dżunglą” a drogą prowadzącą do terminalu w Calais.

Grupa wolontariuszy L’Auberge poinformowała, że przed wjazdem buldożerów policja deklarowała, że nie zburzy meczetu, kościoła i szkoły. Imigrantom pozostawiono godzinę na opróżnienie i opuszczenie budynków. Według BBC, pastor kościoła starł się z policją podczas wyburzeń. Meczet był już opuszczony i nie było protestów przeciwko jego zburzeniu. Francuskie władze zapewniają, że imigranci mogą zbudować nowe kościoły i meczety.

Francuskie władze podkreślają, że nikt nie ucierpiał wskutek wyburzeń. Pojawiły się jednak niepotwierdzone doniesienia o użyciu przez policję gazu pieprzowego w celu umożliwienia pracy buldożerom.

Położenie “dżungli” w Calais. Zdjęcia i dane mapy: Google

Władze zachęcają imigrantów mieszkających w obozowisku, by skorzystali z wioski stworzonej dla nich z kontenerów transportowych. 125 kontenerów wyposażono w elektryczność, ogrzewanie i łózka. Każdy z nich może pomieścić 12 osób. Około 1000 imigrantów skorzystało z francuskiej propozycji – pozostali odmówili i dalej zamieszkują „dżunglę” w namiotach.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Krakus, 10 lutego 2016, 12:00 0 0

Strefa buforowa + CKM-y

Odpowiedz