Polska firma logistyczna już w w Iranie

8 lutego 2016, 15:18

Po blisko 20 latach izolacji, Stany Zjednoczone i Unia Europejska zniosły sankcje nałożone na Iran. Decyzja otwiera ogromy rynek dla inwestorów. Na rynku tym pojawiła się już pierwsza firma z Polski – ROHLIG SUUS Logistics.

Już we wrześniu 2015 polskie firmy przebywały z misją gospodarczą, zorganizowaną pod patronatem Ministerstwa Gospodarki. Uczestniczyło w niej ponad 100-u przedsiębiorców, wśród których znalazł się również ROHLIG SUUS Logistics – jedyna firma reprezentująca polską branżę TSL.

Kraj z potencjałem

Iran to kraj o ogromnym potencjale ekonomicznym, który zamieszkuje blisko 80 milionów ludzi. To największy rynek na Bliskim Wschodzie. Również jego gospodarka wyróżnia się na tle innych krajów w regionie. Zajmuje czwartą pozycję na świecie pod względem zasobów ropy naftowej oraz posiada największe złoża gazu ziemnego, którego rezerwy szacuje się na 33,6 bln m3.

Atutem Iranu jest stosunkowo stabilny system prawny oraz sytuacja wewnętrzna. Z powodu sankcji gospodarczych kraj przez wiele lat był odcięty od zachodniego rynku, a jego głównymi partnerami handlowymi były m.in. Chiny, Indie, Korea czy Turcja. Obecnie zniesienie sankcji gospodarczych otwiera Iran na Europę i daje szansę na uruchomienie nowych korytarzy transportowych. Iran jest krajem strategicznym dla całego regionu, z którego można prowadzić dystrybucję do krajów ościennych, a po zniesieniu sankcji jego pozycja jeszcze wzrośnie.

Szerokie możliwości

– Obserwujemy spore zainteresowanie wśród naszych klientów, którzy szukają nowych rynków zbytu. Dzięki płaskiej strukturze zarządzania, szybko podejmujemy decyzje. Postanowiliśmy być pierwszą polską firmą logistyczną, która rozpocznie kompleksową obsługę spedycyjną irańskiego rynku. Zorganizowaliśmy nasz udział w misji gospodarczej, gdzie sfinalizowaliśmy pierwsze uzgodnienia zmierzające do naszej obecności w Iranie – mówi Tadeusz Chmielewski, Przewodniczący Rady Nadzorczej ROHLIG SUUS Logistics. – Podczas misji poznaliśmy wielu polskich przedsiębiorców, planujących ekspansję zagraniczną na rynek irański i chcemy skutecznie wspierać ich debiut na tamtejszym rynku. Ponadto zmiana sytuacji politycznej oznacza nowe możliwości biznesowe, zarówno dla polskich jak i europejskich przedsiębiorców, w których chcemy aktywnie uczestniczyć. – dodaje Chmielewski.

Nowe korytarze transportowe

Podczas misji ROHLIG SUUS Logistics podpisał porozumienie o współpracy z irańskim partnerem, działającym w obszarze transportu intermodalnego (transport morski, kolejowy i drogowy) na trasie Iran – Polska oraz frachtu morskiego na kierunku Daleki Wschód – Iran.

Zdaniem przedstawiciela ROHLIG SUUS nowe szlaki transportowe, które powstaną za sprawą otwarcia irańskich granic pozwolą skrócić czas przewozu na niektórych kierunkach m.in. z Indii do Europy czy z Chin do krajów leżących w rejonie Kaukazu. Na uwagę zasługuje również fakt, że Iran posiada infrastrukturę kolejową, a większość dużych miast łączy sieć autostrad. Ponadto Iran to największy rynek w regionie, a z jego terytorium można prowadzić dystrybucję towarów do wybranych państw sąsiednich. Perspektyw na stworzenie potencjalnie nowych korytarzy transportowych jest zatem wiele.

– Wierzymy, że nasze mocne zaangażowanie już na początku procesu odbudowy relacji handlowych między Polską a Iranem pozwoli w krótkim czasie zbudować efektywne łańcuchy dostaw, obejmujące kluczowe gospodarki świata. Globalna sieć ROHLIG zadeklarowała pełne wsparcie dla naszej inicjatywy. – przekonuje Tadeusz Chmielewski.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!