Podpisano porozumienie Rosja – Polska, mamy 170 tys. zezwoleń na przewozy

4 kwietnia 2016, 12:14

Przedstawiciele rządów Polski i Rosji podpisali porozumienie w sprawie zezwoleń na przewozy towarowe, które ma obowiązywać do końca 2016 roku. W związku z poprzednimi zawirowaniami, tempo negocjacji można uznać za sukces.

Polska otrzymała 170 tys. zezwoleń na przewozy, w tym 30 tys. na przewozy z i do krajów trzecich. Porozumienie zostało podpisane w Gdańsku, a w rozmowach uczestniczyli wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit i wiceminister transportu Federacji Rosyjskiej Nikołaj Asauł. Rozmowy trwały dwa tygodnie.
AASejm
Obydwie strony były skłonne do ustępstw, dzięki czemu wypracowane porozumienie jest zadowalające dla obydwu stron. W wyniku negocjacji ustalono, że obydwie strony wymienią się zezwoleniami, które będą ważne do końca 2016 roku. Polska otrzyma 170 tysięcy zezwoleń, w tym 30 tysięcy zezwoleń Rosja – kraje trzecie. Strona rosyjska także otrzyma 170 tys. zezwoleń, w tym 10 tys. na przewozy tranzytowe. Wymiana zezwoleń nastąpi po opublikowaniu przez Rosję zmienionego rozporządzenia w sprawie kontroli transportu.

Dotychczas niewykorzystane zezwolenia, które przydzielono na mocy tymczasowego porozumienia zawartego w lutym 2016 r., także zachowują swoją ważność. W sumie Polska otrzyma na ten rok 190 tys. zezwoleń, w tym 40 tys. na przewozy do krajów trzecich.

Strona rosyjska zobowiązała się do zmiany rozporządzeń, które eliminowały polskich przewoźników z rynku rosyjskiego. Jesteśmy usatysfakcjonowani, że warunki prowadzenia działalności transportowej przez polskie firmy na terenie Rosji nie pogorszą się – powiedział wiceminister Jerzy Szmit.

Na mocy podpisanego dziś porozumienia powołana zostanie też polsko-rosyjska grupa interwencyjna, której zadaniem będzie rozwiązywanie konkretnych problemów przewoźników np. z policją czy służbami kontroli transportu. W jej skład wejdą przedstawiciele administracji rządowych oraz przewoźników z obu krajów.

Nowe otwarcie
Rosjanie uważają ilość zezwoleń za wystarczającą, ale nie wykluczają uzupełnień. Wiceminister Rosji zadeklarował “Jesteśmy w stanie w ciągu 14 dni spotkać się aby zdecydować o ewentualnym uzupełnieniu liczby zezwoleń”.

Choć oczekiwania obydwu stron w sprawie zezwoleń są znacznie większe, to optymizmem napawa fakt, że wyczuwalna jest chęć porozumienia z obydwu stron. Można śmiało zaryzykować tezę o “nowym otwarciu” w negocjacjach na linii Plska – Rosja w sprawie pozwoleń na transport drogowy. Obie strony będą pracować nad nową umową długofalową. Strony ustaliły też, że będą pracować nad zmianą długofalowej umowy między Polska i Rosją, bo obecnie obowiązująca została podpisana 20 lat temu.

Pozostaje mieć nadzieję, że dalsze negocjacje będą odbywały się w podobnej atmosferze, bowiem rokuje to długotrwałe porozumienie, które zaowocuje klarowną sytuacją w transporcie drogowym na terenach obydwu stron.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!