W Zakroczymiu testują sortery

11 kwietnia 2016, 15:01

W połowie kwietnia br. odbędą się testy nowoczesnych sorterów w Europejskim Centrum Logistyki i Rozwoju ILS. Ich technologia zapewnia inne niż dotychczas podejście do logistyki.

Dzięki systemowi sorterów w Europejskim Centrum Logistyki i Rozwoju ILS będzie można przesortować 30 tys. sztuk towaru i 2,5 tys. paczek na godzinę. Oznacza to, że towar dotrze do klientów zdecydowanie szybciej niż dotychczas, zaś ewentualne pomyłki zostaną niemal zupełnie wyeliminowane.

Dostawą i montażem systemu taśmociągów i sorterów jest firma Beumer. Obecnie dokonuje ona programowania już zamontowanych sorterów w nowej hali magazynowej oraz przeprowadza wewnętrzne testy, mające na celu sprawdzenie poprawności działania wszystkich elementów elektrycznych, mechanicznych oraz pneumatycznych. Zarówno sorter pakowania (cross-belt sorter) oraz sorter wysyłkowy (shoe sorter) są w trakcie rozruchu i w najbliższych tygodniach będą testowane razem z przedstawicielami inwestora. W połowie kwietnia shoe sorter przejdzie osobne testy.

Nowoczesna technologia

System będzie składać się: ze stacji przyjęcia dostaw i zwrotów, taśmociągów, sortera towarów (crossbelt sorter, dzielącego towar na klientów) i sortera opakowań wysyłkowych (dzielącego opakowania wysyłkowe na kierunki).

Crossbelt sorter to sorter o poprzeczno-taśmowej konstrukcji. Towary są układane na szerokich, czterokątnych taśmach, które poruszają się w ustalonej trajektorii. W przewidzianym miejscu taśma kieruje je w prawo lub w lewo. Operacja przekazania do odpowiedniego zrzutu odbywa się poprzez mechaniczne obracanie taśmy. Praktycznie do zera zminimalizowane będzie ryzyko pomyłek – crossbelt sorter daje bowiem 99% pewności prawidłowego sortowania produktów.

Z kolei sorter ślizgowy zapewnia wysoką wydajność oraz dokładność sortowania wielu rodzajów produktów. To poziomy system, którego przenośnik wykonany jest z tłoczonych profili aluminiowych. Konstrukcja przenośnika stanowi zamkniętą powierzchnię, więc żaden obiekt nie może spaść lub utknąć. Elementy ślizgowe przesuwają się wzdłuż profili nośnych, zmieniając delikatnie kierunek transportowanych produktów w stronę pochylni prowadzącej do punktu odbioru. Liczba zastosowanych elementów ślizgowych zależy od długości sortowanych towarów. System umożliwia segregowanie na jedną lub na obie strony linii.

Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS ma zostać uruchomione na początku 2017 roku. Obecnie zaawansowanie wszystkich robót budowlanych można ocenić na 90 – 95%. W marcu minął rok od rozpoczęcia budowy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!