Sortery przeszły testy mechaniczne

, 18 kwietnia 2016, 15:18

Testy mechaniczne sorterów w Europejskim Centrum Logistyki i Rozwoju ILS zostały zakończone. Zapewnią one inne niż dotychczas podejście do logistyki.

Testy z udziałem dostawcy

W połowie kwietnia odbyły się testy mechaniczne sorterów montowanych w Europejskim Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu. Były one tym ważniejsze, że brali w nich udział przedstawiciele dostawcy, firmy Beumer oraz przedstawiciele inwestora. W głównej roli wystąpił cross-belt sorter. Wcześniej podobny test był wykonywany w fabryce firmy Beumer w Niemczech. Na potrzeby testów przygotowano towary różnej wielkości oraz o różnej wadze. Były one kładzione manualnie na sorter przez pracownika magazynu. Zanim towar trafi na taśmę, został zeskanowany. Następnie towar przesuwał się z prędkością 1,5 m na sekundę, aby trafić do odpowiedniej destynacji.

Przed testami poinformowano, że nie każdy towar będzie mógł być sortowany przez sorter. Chodzi o części karoseryjne, opony oraz towary wykluczone gabarytowo i wagowo. Dla takich towarów przewidziano ścieżkę manualną. Testy pod tym kątem jeszcze nie były wykonywane. To samo dotyczy zachowania towarów delikatnych podczas tzw. zrzutki do odpowiedniej destynacji.

W drugiej kolejności testy przeszedł sorter wysyłkowy. W tym przypadku także przebiegały one bez zakłóceń.

Warto zaznaczyć, że były to testy sprawdzające wyłącznie poprawność działania elementów mechanicznych zastosowanych technologii z towarem inwestora. W nadchodzących miesiącach rozpoczną się testy systemów informatycznych, a w ten proces będzie zaangażowana zostanie także firma Asseco, dostawca systemu WMS, który będzie musiał współgrać z oprogramowaniem firmy Beumer, aby zapewnić płynny przepływ towarów w magazynie.

Nowoczesna technologia

Dzięki nowoczesnemu systemowi sorterów w Europejskim Centrum Logistyki i Rozwoju ILS będzie można przesortować 30 tys. sztuk towaru i 2,5 tys. paczek na godzinę. Oznacza to, że towar dotrze do klientów zdecydowanie szybciej niż dotychczas, zaś ewentualne pomyłki zostaną prawie zupełnie wyeliminowane.

System będzie składać się: ze stacji przyjęcia dostaw i zwrotów, taśmociągów, sortera towarów (cross-belt sorter, dzielącego towar na klientów) i sortera opakowań wysyłkowych (dzielącego opakowania wysyłkowe na kierunki).

Crossbelt sorter to sorter o poprzeczno-taśmowej konstrukcji. Towary są układane na szerokich, czterokątnych taśmach, które poruszają się w ustalonej trajektorii. W przewidzianym miejscu taśma kieruje je w prawo lub w lewo. Operacja przekazania do odpowiedniego zrzutu odbywa się poprzez mechaniczne obracanie taśmy. Praktycznie do zera zminimalizowane będzie ryzyko pomyłek – crossbelt sorter daje bowiem 99% pewności prawidłowego sortowania produktów.

Z kolei sorter ślizgowy zapewnia wysoką wydajność oraz dokładność sortowania wielu rodzajów produktów. To poziomy system, którego przenośnik wykonany jest z tłoczonych profili aluminiowych. Konstrukcja przenośnika stanowi zamkniętą powierzchnię, więc żaden obiekt nie może spaść lub utknąć. Elementy ślizgowe przesuwają się wzdłuż profili nośnych, zmieniając delikatnie kierunek transportowanych produktów w stronę pochylni prowadzącej do punktu odbioru. Liczba zastosowanych elementów ślizgowych zależy od długości sortowanych towarów. System umożliwia segregowanie na jedną lub na obie strony linii.

Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS ma zostać uruchomione na początku 2017 roku. Obecnie zaawansowanie wszystkich robót budowlanych można ocenić na 90 – 95%. W marcu minął rok od rozpoczęcia budowy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!