125 lat pomysłów Scania

, 19 kwietnia 2016, 16:26

Przez 125 lat Scania przeszła długą drogę: od tramwaju konnego do najmocniejszej ciężarówki świata. Przedstawiamy najważniejsze etapy tej fascynującej podróży i ludzi, którzy sprawili, że doszła do skutku.

1891
Vagnfabriks Aktiebolaget i Södertelge (Vabis) zostaje założona w grudniu 1891 r. Fabryka produkuje głównie wagony towarowe i osobowe oraz konne tramwaje.

1897
Powstaje pierwszy samochód, zbudowany w całości w Szwecji. Konstruktor Gustaf Erikson odbywa za jego kierownicą dziewiczą podróż na początku 1898 r. Udane próby samochodu osobowego prowadzą do zbudowania ciężarówki w 1902 r.

1906
Skrócona nazwa firmy, Vabis, zostaje zarejestrowana jako marka.

1911
Per Alfred Nordeman doprowadza do połączenia Vagnfabriksaktiebolaget i Södertelge i Maskinfabriksaktiebolaget Scania z Malmö. Zarząd przenosi się do Södertälje. Zostaje tu ulokowany rozwój i produkcja silników oraz samochodów osobowych i dostawczych. Ciężarówki i inne duże pojazdy są produkowane w Malmö.

1922
Konstruktor August Nilsson otrzymuje patent na nowy gaźnik, bardziej niezawodny i przyczyniający się do zmniejszenia zużycia paliwa. Jego silniki stoją za powodzeniem ciężarówek Scania-Vabis w latach 20. W następnym roku Nilsson projektuje zwarty, 4-cylindrowy silnik o mocy 60 KM, który po niewielkich modyfikacjach może pracować na mieszaninie benzolu i alkoholu. Znajduje on zastosowanie w ciężarówkach i autobusach.

1922
Koncentracja produkcji w Södertälje i skupienie się na rozwoju ciężarówek i autobusów. Samochody osobowe są stopniowo wycofywane z oferty.

1932
Scania-Vabis dostarcza pierwszy autobus Bulldog z miejscem kierowcy obok silnika. Powstał zainspirowany wizytą głównego konstruktora Augusta Nilssona w amerykańskiej wytwórni Twin Coach w Kent w Ohio w 1929 r.

1936
Scania-Vabis opracowuje pierwszy silnik Diesla. Dziennikarz z prasy branżowej opisuje pierwszą jazdę autobusem z nowym silnikiem: „Ku mojemu zaskoczeniu, silnik był ledwie słyszalny. Wyraźnie odczułem natomiast efekt jego działania – autobus wystrzelił do przodu jak strzała z łuku.”

1940
Zakłady Scania-Vabis po raz pierwszy dają pracę kobietom, na początku na stanowiskach inspektorów. Choć opór przeciw zatrudnianiu kobiet utrzymuje się przez wiele lat, pań przybywa w miarę, jak coraz więcej czynności wymagających siły fizycznej zostaje zmechanizowanych.

1940
32-letni inżynier Carl-Berthel Nathhorst zostaje nowym dyrektorem generalnym. Zmienia firmę opierającą się na rzemieślniczych metodach pracy w prężne przedsiębiorstwo eksportujące wyroby na cały świat.

1953
W odpowiedzi na zapotrzebowanie na pojazdy o coraz wyższej ładowności powstaje pierwsza ciężarówka nowej generacji: L51 Drabant.

1956
Scania-Vabis pokonuje ważny próg: już 50% wyrobów jest kierowanych na eksport.

1961
Sverker Sjöström zostaje pierwszym dyrektorem technicznym firmy Scania-Vabis. Sjöström kładzie podwaliny modułowego systemu produkcyjnego.

1961
Sukcesy, jakie odnosi Scania-Vabis w Brazylii skutkują uruchomieniem pierwszej fabryki poza granicami Szwecji. Nowy zakład w São Bernardo do Campo, niedaleko São Paulo produkuje ciężarówki, podwozia autobusowe oraz silniki przemysłowe i morskie.

1964
Scania-Vabis skupia prace badawcze i rozwojowe w Södertälje, w nowym obiekcie, który wkrótce zyskuje przydomek „Górka”. Rozbudowany dział mieści się w trójskrzydłowym budynku i sąsiadującym z nim biurowcu.

1969
Narodziny legendy: Scania wprowadza nowy, turbodoładowany silnik V8 o pojemności 14 l i mocy 350 KM. W chwili debiutu jest to najmocniejsza ciężarówka w Europie. Nowy silnik wyróżnia się wysokim momentem obrotowym dostępnym już przy niskiej prędkości obrotowej.

1980
Scania przedstawia serię 2 (modele G, P, R, T), pierwszą gamę modułowych pojazdów użytkowych. Poszczególne elementy, takie jak silniki, skrzynie biegów, osie, ramy i kabiny mogą być kompletowane w całość niezależnie od pozostałych. Charakterystyczny styl ciężarówek serii 2 powstaje przy udziale jednego z najlepszych projektantów w dziejach motoryzacji, Giorgetta Giugiaro z firmy ItalDesign.

1987
Po raz pierwszy łączna produkcja ciężarówek i autobusów dochodzi do 30 000 sztuk. Dwa lata później wzrasta do 35 000, z czego 30 000 stanowią ciężarówki.

1987
Uruchomione zostaje Scania Technical Centre. Ma 34 000 m2 powierzchni biurowej oraz 48 000 m2 laboratoriów i obiektów badawczych. Znacznie zwiększa potencjał rozwojowy firmy.

1988
Debiutuje seria 3 i rok później otrzymuje nagrodę International Truck of the Year. Rozwoj konstrukcji modułowej sprawia, że możliwa staje się produkcja pojazdów ściśle dopasowanych do wymagań nabywcy.

1995
Seria 4, stylizowana przez włoskie studio Bertone wprowadza firmę Scania w XXI wiek.

1995
Historyczne logo Scania z gryfem wpisanym w koło przekładni łańcuchowej powraca w nowoczesnej formie.

1996
Scania serii 4 otrzymuje tytuł International Truck of the Year.

2000
Z linii montażowej zakładów w Zwolle w Holandii zjeżdża milionowy pojazd Scania. W zbudowaniu tego wyjątkowego ciągnika Scania P124 6×4 360 ma udział 11 fabryk z 5 krajów. Pojazd zostaje przekazany Międzynarodowemu Czerwonemu Krzyżowi. Wyprodukowanie pierwszych 500 000 pojazdów zajęło firmie Scania 96 lat. Kolejne poł miliona powstało w ciągu zaledwie 13 lat. Ciężarówka należąca wcześniej do Czerwonego Krzyża stoi obecnie w fabrycznym muzeum w Sodertalje.

2003
Z linii montażowej zakładów w Zwolle w Holandii zjeżdża milionowy pojazd Scania. W zbudowaniu tego wyjątkowego ciągnika Scania P124 6×4 360 ma udział 11 fabryk z 5 krajów. Pojazd zostaje przekazany Międzynarodowemu Czerwonemu Krzyżowi. Wyprodukowanie pierwszych 500 000 pojazdów zajęło firmie Scania 96 lat. Kolejne poł miliona powstało w ciągu zaledwie 13Michele Sandri z Włoch zwycięża w pierwszej edycji konkursu Young European Truck Driver. Największe w Europie zawody dla kierowców ciężarówek organizuje Scania we współpracy z Komisją Europejską. lat. Ciężarówka należąca wcześniej do Czerwonego Krzyża stoi obecnie w fabrycznym muzeum w Sodertalje.

2004
Debiut serii R, rozszerzonej wkrótce do całej gamy pojazdów P, R i T. Scania dąży do zwiększenia komfortu kabin i dyspozycyjności pojazdów. Rok później seria R zdobywa tytuł International Truck of the Year.

2005
Scania jest pierwszym producentem ciężkich pojazdów, który produkuje silniki zgodne z normą Euro 4, obowiązującą na terenie Unii Europejskiej.

2005
Scania wkracza do świata mody, wprowadzając kolekcję ubrań i akcesoriów Scania Truck Gear.

2005
Scania zawiązuje spółkę joint venture z amerykańską firmą Cummins, aby produkować nowoczesny, wysokociśnieniowy system wtrysku common rail do silników wysokoprężnych. Scania XPI znacząco polepsza osiągi sinika, dostarczając paliwo pod wysokim ciśnieniem w dokładnie odmierzonych dawkach, co wpływa korzystnie na niskie spalanie.

2007
Scania prezentuje hybrydowy autobus na etanol, który zużywa o 25% mniej paliwa i emituje o 90% mniej dwutlenku węgla w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.

2009
Scania prezentuje hybrydowy autobus na etanol, który zużywa o 25% mniej paliwa. Po pięciu latach od debiutu i dostarczeniu na światowy rynek ponad 200 000 pojazdów, zostaje wprowadzona nowa Scania czołowej serii R. Wśród opcji ma system Scania Driver Support, który wspiera kierowcę w doskonaleniu techniki jazdy. i emituje o 90% mniej dwutlenku węgla w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.

2010
Najnowszy silnik Scania V8 osiąga moc 730 KM i maksymalny moment obrotowy 3500 Nm, co daje mu pozycję najmocniejszej jednostki napędowej na świecie, stosowanej w ciężarówkach. „Udało nam się skonstruować silnik bardzo mocny, a przy tym oszczędny” – mówi Björn Westman, dyrektor rozwoju silników Scania.

2011
Dwa lata przed terminem określonym w przepisach Scania wprowadza pierwszą w Europie ciężarówkę zgodną z normą Euro 6. Wyposażona jest w 6-cylindrowy, 13-litrowy silnik o mocy 440÷480 KM. Dzięki temu Scania zwiększa udziały rynkowe i wzmacnia swoją reputację lidera zrównoważonego rozwoju.

2013
Scania przedstawia nową gamę długodystansową Streamline. Zmniejszenie oporu aerodynamicznego i udoskonalenia w układzie napędowym przyczyniają się do obniżenia zużycia paliwa nawet o 8%.

2014
Scania staje się w całości własnością Volkswagen Group.

2014
Zegarek Scania Black Griffin Watch, pierwsze osobiste urządzenie zintegrowane z systemami pojazdu.

2015
Od pierwszej edycji Konkursu Kierowców Scania w 2003, którego elementem jest YETD, wzięło w nim udział 300 000 kierowców na całym świecie.

2015
150 000 pojazdów Scania z systemem telematycznym. Jubileuszowy pojazd odbiera Aconcagua Transportes z Argentyny.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!