Przydatność systemów GPS w firmach

8 maja 2017, 11:48

Nieuczciwi pracownicy, kradzieże pojazdów flotowych, a także ich nadmierna eksploatacja. Z tego typu przypadłościami mogą mieć do czynienia właściciele firm m.in. transportowych, co w znacznym stopniu podwyższa koszty prowadzenia działalności. 

Z pomocą przychodzą lokalizatory GPS, które umożliwiają śledzenie poczynań pracowników mobilnych, jeżdżących pojazdami służbowymi. Bardzo często zdarza się, że pracownicy nie dbają o pojazd służbowy, obchodząc się z nim niezbyt delikatnie.  Dochodzi do tego kradzież paliwa jak i samego pojazdu. Czy da się tego uniknąć? Najwidoczniej tak.

Korzyści z zamontowania systemu monitorowania pojazdów

Zaletą jest przede wszystkim wiedza, jaką otrzymujemy na temat naszej floty. Dotyczy to lokalizacji pojazdów, którą można monitorować, sprawdzać pozycję i parametry samochodu. Pozwala to na wyeliminowanie niebezpiecznych zachowań, takich jak kradzież pojazdu czy niebezpieczna jazda kierowcy, a także wykryć nieuczciwość pracowników. Można w ten sposób sprawnie zarządzać pracownikami oraz sprawdzać w jaki sposób kierowca eksploatuje dany pojazd.

Dane z systemu monitoringu sprawdza się za pomocą aplikacji mobilnej lub strony internetowej, dzięki czemu można usprawnić procesy logistyczne. Kierowanie flotą jest możliwe dzięki dostępnej lokalizacji i informacji o parametrach samochodu, a także weryfikacji czasu spędzanego na wykonywaniu zadań z użyciem pojazdu. Umożliwia to łatwiejsze i bardziej precyzyjne rozliczanie obowiązków zapobiegając nadużyciom.

Systemy monitoringu pojazdów mogą zostać połączone np. z tachografami, by zapewnić zdalną kontrolę nad czasem pracy kierowców. Istnieje również możliwość wysyłania zdalnie zleceń do kierowców czy raportowania działań przez pracowników w drodze. Zarządzający flotą ma wszystkie informacje dotyczące pojazdów w jednym miejscu. Korzystając ze strony internetowej lub aplikacji otrzymuje przypomnienia o kończącym się ubezpieczeniu, zbliżającej dacie badania technicznego czy przeglądzie gwarancyjnym.

Spadek kosztów

System pozwala na sprawdzanie bieżącego statusu pojazdu m.in. włączenie/wyłączenie silnika, tankowanie, praca na biegu jałowym, analizę tras przejazdu i przebytych dystansów oraz rozliczenie czasu prywatnego i służbowego. Dzięki temu łatwej jest podejmować decyzje związane bezpośrednio z eksploatacją pojazdu i jego serwisowaniem oraz wyliczać koszty użytkowania. Komunikaty dotyczące np. zastosowania zagłuszarki sygnałów GPS/GSM czy nawet otwarcia drzwi oraz możliwość namierzenia samochodu, zapobiegają kradzieżom.

Spadek średniego zużycia paliwa jest spowodowany zmniejszoną, średnią prędkością oraz mniej agresywnym stylem jazdy. Świadomość tego, że samochód jest monitorowany, chociażby pod kątem rozwijanych prędkości, wymusza na kierowcy zachowanie bezpiecznego stylu jazdy. Pracodawca może wyciągnąć konsekwencje wobec pracownika, zachowującego się nieodpowiedzialnie. Wpływa to tym samym na poprawę bezpieczeństwa na drogach, może także zmniejszać zużycie części eksploatacyjnych.

Na co zwracać uwagę podczas sprawdzania ofert

Pierwszą rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę to koszt zakupu oraz opłaty za użytkowanie programu. Kolejną sprawą jest czas w jakim przesyłane są pakiety danych z pojazdu. Warto wybierać systemy, które umożliwiają rozbudowę o informacje przydatne w danej firmie oraz oferują możliwość eksportu danych z systemu gps do programów funkcjonujących w firmie. Trzeba również zwrócić uwagę na ograniczenia przesyłania informacji w przypadku, gdy przekroczy się limit danych.  Nie mniej istotną kwestią jest panel użytkownika. Powinien być czytelny i prosty w obsłudze.

Porównując koszty użytkowania GPS z jego korzyściami. Można dojść do wniosku, że jest to pewien sposób na uzyskanie większej kontroli nad funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, zapewnieniem efektywniejszej pracy lub zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Kajman, 18 stycznia 2018, 10:44 0 0

Polak to taki lisek chytrusek, patrzy co by tu dla siebie capnąć. A jak nie jest jego to nie szanuje. Stąd nadmierna eksploatacja pojazdu i nadużycia ze strony pracowników. A takich ludzi niestety trzeba eliminować z firmy. Odkąd zamontowaliśmy w naszej firmie system gps od Floty Online, problem sam się rozwiązał. Teraz wiemy kto jest przykładnym pracownikiem, a kto leci w kulki.

Odpowiedz