Odpowiedzialne podzespoły w transporcie ciężarowym

4 grudnia 2017, 12:15

Transport ciężarowy obwarowany jest wieloma ograniczeniami. Z jednej strony przewoźników obowiązują przepisy branżowe, z drugiej wymagania kontrahentów są coraz bardziej wyśrubowane: bezpiecznie i na czas! Wysoki poziom usług transportowych zapewnią tylko najwyższej jakości środki transportu. Do najbardziej odpowiedzialnych podzespołów naczep należą układy jezdne: osie, zawieszenia i hamulce.

W osiach BPW ECO Plus z zaciskami hamulcowymi ECO Disc możliwa jest wymiana tarcz hamulcowych bez demontowania zacisku z osi.

Niemiecki producent BPW Bergische Achsen KG z siedzibą w Wiehl od wielu lat dostarcza osie do pojazdów ciągnionych transportu drogowego. Zawieszenie ECO Air COMPACT, obecnie powszechnie stosowane w naczepach plandekowych, jest wynikiem połączenia ponad 100 lat doświadczenia w produkcji osi z najnowocześniejszą technologią. Trwałość i niezawodność konstrukcji potwierdzają miliony przebytych kilometrów. Odpowiednie bezpieczeństwo zapewnia rozbudowana sieć serwisowa i jednolita na terenie całej Europy Gwarancja BPW ECO Plus 5+3 lata, obejmująca również osie w wywrotkach. Rok 2017 jest bardzo ważny dla użytkowników naczep-wywrotek. Do oferty wprowadzono nowe wykonanie zawieszenia ECO Air COMPACT (EAC) w wersji 9 t „heavy-duty” – HD. Wykonanie HD jest przeznaczone do pojazdów pracujących w trudniejszych warunkach, typowych dla wywrotek, naczep z ruchomą podłogą, a także pojazdów zbiornikowych (cystern i silosów). Bazą dla wersji HD jest doskonale sprawujące się w pojazdach w ruchu dalekobieżnym zawieszenie ECO Air COMPACT, które poddano odpowiednim modyfikacjom.

Laserowe formowanie powierzchni przylegania wahacza do korpusu osi wzmacnia połączenie elementów zawieszenia.

Kluczowe zmiany dotyczą bezobsługowego połączenia wahacza i wspornika miecha z belką osi. Optymalizacja polega na specjalnym przygotowaniu powierzchni obu elementów zawieszenia. W rozwiązaniu BPW obie części są spinane na korpusie osi za pomocą obejm, co tworzy połączenie mocne, a zarazem elastyczne. W osiach HD, pod wpływem dużych obciążeń mogłoby jednak dojść do przemieszczeń między nimi, co prowadziłoby do zużycia, a w konsekwencji luzów. Dlatego w dodatkowym, opatentowanym procesie technologicznym miejsca styku obu elementów są poddawane obróbce laserowej. Pod działaniem promieni laserowych na powierzchni żeliwnego odlewu powstają mikro-nadtopienia, staje się ona chropowata i po zmontowaniu zawieszenia z korpusem osi powstaje mocne połączenie kształtowe, zapewniające wytrzymałość wymaganą w warunkach eksploatacji standardowego off-roadu. Ponadto zawieszenia EAC HD są wyposażane we wzmocnione amortyzatory HD o odpowiednio dobranej charakterystyce tłumienia. Do wyboru klientów są osie BPW ECO Plus 3 z hamulcami tarczowymi lub bębnowymi.

Zawieszenia EAC HD montowane w naczepach wywrotkach objęte są Gwarancją BPW ECO Plus 5+3 lata. Zastosowanie zawieszeń EAC HD pozwala obniżyć masę własną 3-osiowej naczepy wywrotki nawet o 90kg.

Elementy doposażenia w postaci osłon tarcz hamulcowych i mechanizmów podnoszenia osi obniżają koszty eksploatacji. Na wynik ekonomiczny transportu wywrotkami znaczący wpływ ma masa własna pojazdu: im mniejsza, tym więcej ładunku. Zastosowanie nowoczesnej konstrukcji zawieszeń EAC HD pozwala obniżyć masę własną 3-osiowej naczepy wywrotki nawet o 90 kg w porównaniu do tradycyjnych zawieszeń BPW. Jednocześnie z wprowadzeniem do oferty zawieszenia ECO Air COMPACT HD, zmodyfikowano warunki gwarancji.

Zaciski hamulcowe BPW ECO Disc są obecnie najczęściej montowanymi zaciskami na osiach naczepowych. Dotychczas wyprodukowano już ponad 2 miliony sztuk.

Dla osi wyprodukowanych po 1 stycznia 2017 roku, Gwarancją ECO Plus 5+3 lata są objęte zawieszenia wszystkich pojazdów eksploatowanych w warunkach on-road i standard off-road, w tym również wywrotki. Podstawowy okres Gwarancji ECO Plus to 5 lat.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!