Współpraca Drabpol z kanadyjską firmą TM4

11 grudnia 2017, 12:26

W listopadzie firma Drabpol podpisała umowę o wzajemnej  współpracy z kanadyjską firmą TM4 Electrodynamic Systems – producentem silników i systemów wysokoprądowych, wykorzystywanych w elektromobilności. Umowę poprzedziło podpisanie listu intencyjnego, które miało miejsce podczas październikowych tragów BUSWORLD w belgijskim Kortrijk.

Dzięki nawiązaniu współpracy oferta Drabpol-u powiększyła się o silniki, przetwornice, sterowniki oraz oprogramowanie, wykorzystywane w elektrycznych układach napędowych. Drabpol dostarczać może same komponenty, jak i całe systemy.

Podstawowe komponenty TM 4, jakie pojawiły się teraz w ofercie firmy to silniki elektryczne i falowniki. Silniki elektryczne są synchroniczne z  9-fazowym prądem zmiennym. Rozwiązanie TM4 pozwala na dokładne sterowanie mocą silnika i przez to uzyskanie dużej sprawności całości pojazdu. Sprawność samego silnika sięga 96 %.

Rozwiązania TM 4 obejmuję następujące grupy produktowe:

Seria MOTIVE – jest to rozwiązanie stosowane głównie do samochodów osobowych, motocykli itp.

Seria obejmuje systemy  niskonapięciowe (96V)- LV (Low Voltage), które z uwagi na niewielkie rozmiary i wagę stosowane są w motocyklach oraz innych mniejszych  rozwiązaniach, gdzie waga stanowi kluczowy aspekt (masa falownika to tylko 12 kg, a samego silnika 26 kg) oraz systemy średnionapięciowe – MV (Medium Voltage) – o wyższym napięciu znamionowym (450 V). Dostosowane są one do korzystania z systemów baterii o większej pojemności i bardziej zaawansowanych systemach ładowania. System przeznaczony jest bardziej do aut osobowych. Masa falownika wynosi 11 kg, a silnika elektrycznego 34 kg, co spowodowało łączny wzrost wagi całości systemu o 7 kg.

Seria SUMO:

  • System LD (Light Duty) – do zastosowań lekkich. Sam produkt jest przeznaczony do  najmniejszych z ciężkich zastosowań np. ciężarówek 5. tonowych. Waga silnika to ok.110 kg, a moc szczytowa zmierzona to 166 kW.
  • System MD (Medium Duty) – do zastosowań średnich (450-750V) Sumo MD to rozwiązanie sterowane w różnego rodzaju ciężarówkach – od  małych do dużych, ale nie tych największych. TM4 posiada również opcję zamontowania silnika pomiędzy dwoma wałami napędowymi. Sumo MD to seria,  która oferuje produkt , jakim jest generator prądu do pojazdów hybrydowych.
  • System HD (Heavy Duty) – do zastosowań ciężkich. Komponenty z serii Sumo HD są przeznaczone do najcięższych zastosowań – ciężarówki 18 ton i więcej oraz  autobusy miejskie od 8,5 m do 18 m.
  • Sterowniki NEURO – obejmują sterowniki pierwszej generacji ( Neuro) oraz najnowszy sterownik Neuro 200. Sterowniki te są w pełni programowalne do zarządzania całym pojazdem elektrycznym i kompatybilne z większością systemów CAN, wykorzystywanych przez producentów lub integratorów systemowych.
  • Oprogramowanie ODIN – służące do serwisowania i parametryzacji systemu. Rozwiązania TM4 to rozwiązania kompletne. Systemy są kompatybilne z najnowszymi standardami bezpieczeństwa np. ISO 26262. Firma TM4 uzyskała także certyfikację ISO 14001:2015 dla rozwiązań ekologicznych.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!