Współpraca Continental i KAMAZ-master

20 grudnia 2017, 13:49

System ContiPressureCheck, czyli kompleksowe rozwiązanie Continental do monitorowania poziomu ciśnienia i temperatury w oponach w czasie rzeczywistym, zostanie zainstalowany w pojeździe ciężarowym rosyjskiego zespołu rajdowego KAMAZ-master.

Montaż systemu ContiPressureCheck™ w oponach ciężarówek rajdowych rosyjskiego zespołu to już kolejna współpraca między Continental a KAMAZ-master. Początkiem kooperacji produktowej było wyposażenie pojazdów rajdowych w wytrzymałe opony HCS 14.00 R 20, które pomogły pokonać dwa najtrudniejsze rajdy świata – Rajd Dakar 2017 oraz Africa Eco Race 2017. Opony Continental sprostały wówczas najbardziej ekstremalnym warunkom i przyczyniły się do zwycięstwa zespołu KAMAZ-master. Instalacja systemu ContiPressureCheck™ w oponach ciężarówek rajdowych pomoże rosyjskiej załodze monitorować na bieżąco najważniejsze parametry opon podczas rajdu.

– Rajdy to bardzo trudny i wymagający sport, w którym opony są narażone na bardzo duże obciążenia przy znacznych prędkościach, dlatego każdy kierowca rajdowy powinien kontrolować poziom ciśnienia i temperatury w oponie. Trasa rajdu prowadzi najczęściej przez bezdroża, pola czy lasy, gdzie nawierzchnia jest bardzo nierówna. Oznacza to, że ciśnienie w oponach może się wahać od poziomu 1,8 bara na piasku do 6–7 barów na twardym podłożu, na którym rozwijane są duże prędkości. Wybraliśmy system ContiPressureCheck™, ponieważ umożliwia monitorowanie każdej opony osobno, co pozwala kierowcy szybko reagować w przypadku ewentualnej awarii – powiedział Eduard Nikolayev, dwukrotny zwycięzca rajdu Dakar.

– KAMAZ-master współpracuje z nami już od kilku lat. Zespół testował wcześniej opony Continental, a teraz postanowiliśmy poszerzyć naszą współpracę o montaż systemu ContiPressureCheck™ w ogumieniu pojazdu rajdowego. System ContiPressureCheck™ dostarczamy wielu firmom transportowym na całym świecie, a teraz dodatkowo mamy okazję przekonać się o jego skuteczności od najwyższej klasy inżynierów i sportowców z jednego z najlepszych na świecie zespołów rajdowych. – oświadczył Ilya Suslov, specjalista ds. rozwiązań cyfrowych w Continental Rosja.

Jak działa system ContiPressureCheck?

Statystyki dotyczące wypadków wykazują, że co piątą awarię pojazdu ciężarowego powodują problemy z oponami. Przyczyną 90% awarii ogumienia jest stopniowa utrata ciśnienia wynikająca z niewykrytego przebicia opony. Co więcej, poziom ciśnienia w 25% opon ciężarowych jest o ok. 10 proc. niższy od zalecanego. Dokładny monitoring ciśnienia i temperatury, dzięki pomiarom zebranym przez czujniki ContiPressureCheck™ zamontowane wewnątrz opony, zapobiega przedwczesnemu zużyciu opony i zmniejsza ryzyko awarii, np. pozwala uniknąć wystrzału opony. Jest to rozwiązanie, które znacząco poprawia również komfort i bezpieczeństwo jazdy. Czujniki ContiPressureCheck™ można łatwo zamontować w dowolnej bezdętkowej oponie przeznaczonej do samochodów użytkowych i ciężarowych (≥17,5”). Każdy czujnik posiada własną baterię zapewniającą nieprzerwaną pracę przez sześć lat lub 600 000 km przebiegu. Sygnały z czujników są przekazywane do centralnej jednostki sterującej w pojeździe, która analizuje oraz interpretuje informacje, a następnie wyświetla je w kabinie kierowcy lub przesyła do podłączonego systemu telematyki. System można wykorzystywać w pojazdach wieloosiowych o różnych konfiguracjach kół.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!