MyToll – pomoc dla pokrzywdzonych przez viaTOLL

12 lutego 2018, 14:10

MyToll to grupa osób nakierowanych na doradzanie w różnych kwestiach związanych z elektronicznym poborem opłat viaTOLL, a także przekazywanie kierowcom wiedzy, jak prawidłowo obsługiwać urządzenie pokładowe viaBOX.

Przede wszystkim jednak założyciele tej grupy skupiają się na edukowaniu co można zrobić, aby uniknąć kary lub wydłużyć okres jej spłaty, a także informują jak wygląda i jak jest prowadzone przez Generalny Inspektorat Transportu Drogowego postępowanie administracyjne.

– Założycielem MyToll jest były pracownik GITD, który nie zgadzał się z polityką przełożonych, którzy nakładali normy kontrolne na inspektorów, co powodowało karanie niewinnych ludzi, aby funkcjonariusze mogli wyrobić statystyki. My chcemy tych ludzi chronić i bronić. Opieramy się na własnej wiedzy i umiejętnościach, cały czas je pogłębiając. Oczywiście czasami potrzebujemy porady zaprzyjaźnionego prawnika, ale jest to sporadyczne – mówi Paweł Stankiewicz z MyToll – Porad udzielamy bezpłatnie, staramy się jak najszybciej udzielać odpowiedzi z cennymi wskazówkami. Na chwile obecną jest to nasze hobby, ale w niedługiej przyszłości myślę, że będziemy mogli zapewnić kompleksową obsługę i występować w roli pełnomocnika strony w postępowaniach administracyjnych prowadzonych przez GITD.

W ostatnim czasie grupa MyToll nie narzeka na brak pracy. Zgłasza się do niej coraz więcej osób potrzebujących pomocy i porady.

– Przez Biuro Prawne GITD wszczynanych jest coraz więcej postępowań administracyjnych stacjonarnie. Wielu kierowców i firm transportowych kontaktuje się z nami poprzez Facebooka, ale równie sprawnie działa też poczta pantoflowa. Wspieramy duże portale skupiające zawodowych kierowców i firmy transportowe. Pomagamy zaopiniować karzące decyzje pod względem prawnym i zasadności nałożenia kary za naruszenie obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej – wyjaśnia Paweł Stankiewicz – Oprócz bieżących postępowań administracyjnych, zgłaszają się do nas osoby, na które została nałożona kara kilka lat wcześniej. Proszę pamiętać, że takie osoby mają nawet dziesięć lat od otrzymania decyzji na dochodzenie swoich racji, gdy się okaże, że dowody na których została wydana decyzja zostały sfałszowane, a 5 lat w przypadku gdy pojawią się nowe dowody w sprawie, o których Urząd nie wiedział przy podejmowaniu decyzji. Ciągle poznajemy także historie osób, które toczyły kilkuletni bój o udowodnienie swojej niewinności.

 

Według MyToll najbardziej palącym problemem dotyczącym elektronicznego poboru opłat jest wysokość kar nakładanych na właścicieli i posiadaczy pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t.

– Kary są nieadekwatne do naruszenia prawa – na przykład w sytuacji, gdy zabraknie środków na koncie pre-paid w wysokości np. 2 zł, firma transportowa (w przypadku zarejestrowania incydentu) będzie musiała ponieść za to karę w wysokości 1.500 zł. Dodatkowo firma w takiej sytuacji nie ma możliwości doładowania konta w celu pokrycia tego „debetu”. Taki „debet”, nawet wykryty przez zwykłą bramownicę, nie jest podstawą do ukarania firmy transportowej w przypadku, gdy na drodze, po której porusza się pojazd, nie ma zlokalizowanej bramownicy kontrolnej (czyli takiej, która wykonuje zdjęcia pojazdom) lub gdy w momencie występowania takiego naruszenia urządzenie pokładowe przypisane do pojazdu nie zostanie zeskanowane przez Mobilną Jednostkę Kontrolną GITD. W takiej sytuacji traci na tym Krajowy Fundusz Drogowy. Ten przykład jest jednym z wielu, które pokazują jak wadliwy jest ten system.

Członkowie grupy MyToll z niecierpliwością czekają na dzień 3 listopada 2018 r., kiedy to GITD przejmie uprawnienia operatora systemu viaTOLL

– Wówczas okaże się czy Minister Infrastruktury podjął słuszną decyzję. Nie miał też wyjścia, gdyż przez zbyt późne ogłoszenie przetargu przez GDDKiA oraz dwukrotne odwołanie obecnego Operatora Systemu viaTOLL nie byłoby możliwe rozstrzygnięcie przetargu przy założeniu rocznego okresu, w którym nowy operator systemu miałby czas wdrożenia się w zarządzanie bardzo skomplikowanym systemem teleinformatycznym. Wybrano mniejsze zło, bo w innym przypadku nie miałby kto zarządzać elektronicznym poborem opłat, na co państwo nie może sobie pozwolić, jak powtarzają urzędnicy. Czy GITD udźwignie te nowe uprawnienia będziemy bacznie obserwować, jednak historia pokazuje, że przedstawiciele ITD nie potrafili przez ponad sześć lat podpisać umowy na terminale płatnicze, aby umożliwić obcokrajowcom opłacenie kaucji na poczet kary kartą płatniczą, co umożliwiało im prawo, które GITD łamało – wyjaśnia Paweł Stankiewicz – Wielką niewiadomą jest również, czy od listopada 2018 r. zostanie wprowadzony Zintegrowany System Poboru Opłat, który ma objąć pojazdy do 3.5 tony.

 

Jednym z większych sukcesów MyToll było  udowodnienie, że GDDKiA przez ponad sześć lat nie potrafiło prawidłowo oznakować płatnych odcinków dróg tabliczkami T-34, które informują kierowców o nakazie wnoszenia opłaty.

– Należy pamiętać, że zgodnie z orzecznictwem sądowo-administracyjnym, brak prawidłowego oznakowania wyklucza możliwość nałożenia kary. Dzięki nam, obecny Minister Infrastruktury zlecił kontrolę oznakowania płatnych dróg w Polsce. Nie do końca się to udało i dalej możemy znaleźć braki w oznakowaniu. Przykładem jest najważniejsza polska autostrada A1 o przebiegu południkowym, gdzie na 304 km w stronę Gdańska i 306 km w stronę Katowic, zamontowano tabliczki T-34 niespełniające norm określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 3 czerwca 2011 r.

Czy Wy mieliście jakieś problemy z systemem viaTOLL? Zostaliście niesłusznie ukarani mandatem? Opiszcie nam swoje doświadczenia w komentarzach.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Krakus, 13 lutego 2018, 8:38 6 0

Czyli: SYF jak w każdej służbie mundurowej w PL. Jeśli racja jest po Waszej stronie zgłaszajcie do prokuratury "inspektorków" (wraz z ich przełożonymi - aż do P. Gajadhura włącznie - sprawstwo kierownicze) o: przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków (art. 231 KK), wprowadzenie w błąd w celu uszczuplenia mienia (art. 286 KK). Dodatkowo żądajcie odszkodowania za utracone dochody, oraz zadośćuczynienia za stres związany z kontaktami z tak podłym organem. Składajcie zawiadomienia MASOWO - może to ich oduczy.

Odpowiedz

Zdzisław, 13 lutego 2018, 20:31 2 0

Cytuję;
Zostanie wprowadzony Zintegrowany System Poboru Opłat, który ma objąć pojazdy do 3,5 tony.
Czy chodzi o dmc i od jakiej masy, bo właśnie takim jeżdżę.
Kiedyś były przymiarki do wprowadzenia tachografów od 2,8 t dmc. Czy coś o tym wiadomo?
Pozdrawiam Zdzisław

Odpowiedz

Paweł, 14 lutego 2018, 7:32 0 -2

Chodzi o to, że na autostradach nie ma być już bramek, a wszystkie pojazdy do DMC 3.5 t, obowiązkowo będą musiały posiadać „coś”, najprawdopodobniej tym „coś” będzie urządzenie pokładowe viaAUTO.

Odpowiedz

lukas, 25 lutego 2018, 12:09 0 0

mam do zapłaty 1500zl za brak 3.5zl na viazłodzieju.odwoływałem sie ale jak zwykle wszyscy traktują cię jak śmiecia i każą płacić.

Odpowiedz

Anonim, 5 września 2018, 7:34 5 0

Proszę o informacje czy prawdą jest, że jeżeli w ciągu 6 miesięcy od przejechania pod bramownicą bez środków na koncie Viatoll, GITD nie zgłosi się do mnie, to ulega to przedawnieniu?

Odpowiedz

MKow, 11 czerwca 2019, 21:33 5 0

Rodzice jechali na Podlasie z Wielkopolski i na trasie koło Torunia inspekcja ich zatrzymała. Wogole nie wiedzieli dlaczego... starsi ludzie. Mama mówi że znaków informujących nie widzieli A o wykupieniu urządzenia czy viniety to dopiero od kontrolujących się dowiedziała. Dostali decyzję o wszczęciu postępowania administracyjnego. Jechali fiatem ducato-DMC 3490 z przyczepka DMC 2000. W protokole wpisali do przyczepki raz dmc 2000 A raz pow 3500. Jak można uniknąć kary? Po prostu nie wiedzieli o takiej opłacie ani znaku nie zauważyli ( jeżeli W Ogóle jest). Czy czynny zal cos tu zmieni? Prosze o pilną pomoc.

Odpowiedz

Hajer, 27 listopada 2019, 17:26 0 0

Witam. Mam pytanie czy jako nowy kierowca kat c. podejmując pracę powinien być przeszkolony z obsługi viabox. Dzięki za info.

Odpowiedz

kierowca, 19 grudnia 2019, 18:08 3 -1

W Polsce firmy transportowe są dyskryminowane, w firmie odnotowano dwa przypadki, że na koncie brakowało środków finansowych; 1/ zabrakło 2.64 złotego, które zostało uzupełnione po 54 minutach - ITD nałożyło karę 1500 zł ; 2.64 ZŁ = 564 kara wyższa, żaden bank w kraju ani na świecie nie nakłada takiej lichy.
2/ drugi przypadek na koncie zabrakło 23.98 złotych nałożona grzywna 1 500 złotych : 23.98 zł = około 63 kara wyższa. Były to dni wolne- sobota, żona ma na wychowaniu troje nieletnich dzieci nie było żadnego tłumaczenia, tak rząd prawicowy pomaga rodzinom wielodzietnym, oraz małym firmom. W tym kraju jest chore prawo, dlaczego prawo nie dotyczy innych firm, instytucji, prawo musi być równe dla wszystkich Obywateli. NIK powinien dokonać kontroli tej instytucji.

Odpowiedz

marekt39@wp.pl, 30 stycznia 2020, 17:41 1 0

Cześc przyszedł mi właśnie list z Inspekcji ,jechałem busem dmc 3,5t i ciagłem przyczepe dłuzyce 400kg viatol mnie ściągnął w Piotrkowie na totalnie rozwalonym odcinku rozjazd Katowice Warszawa Łódz.Droga z czterech pasów schodzi się w jedną nitke ,stoi się dwie godz. w korku i tam właśnie jest viatoll,moje pytanie brzmi czy moge się odwoływać motywując to przebudową tej drogi ktróa w tym momencie nie spełniała żadnych wymogów koleiny 30cm i korek 10km bardzo prosze o opinie lub pomoc na majla marekt39@wp.pl

Odpowiedz

Waldi, 17 kwietnia 2020, 23:38 0 0

Witam dziwna sytuacja przejechałem 16/04 przez 4 bramownice i nie usłyszałem dźwięku o pustym k9ncie dziś zaś 17/04 przejeżdżając przez bramownice usłyszałem 4xpikniecie momentalnie sprawdziłem i okazało się brak środków na kącie w ciągu 1minuty doladowalem Ale i tak nie zaliczyło tego :/ mam spodziewać się 3tys za brak środków? Jak tak to mniej więcej w jakim czasie ? I czy jest jakiś sposób na odwołanie POMOCY :( mamy jedno auto A na dodatek obecny czas nie sprzyja pozytywnie :(

Odpowiedz

Katarzyna, 31 lipca 2020, 19:21 6 0

Witam, mój brat otrzymał 6 kar administarcyjnych x 1500 zł za brak zarejestrowanego viabox i jednoczesny przejazd drogą płatną. Nie będę tutaj pisać o przyczynach braku rejestracji w/w, bardzo jednak proszę o pomoc czy choć krótką odpowiedź, co w tej sytuacji zrobić.Mam wyrzuty sumienia, ponieważ odesłałam brata do prawnika, który sporządził prawne odwołania od w/w i brat zapłacił za tę usługę 1600 zł. Odwołania kancelarii jako pełnomocnika brata nie zostały uwzględnione, ma więc do zapłaty 9.000 zł. Czy jest sens składania skargi do WSA? Jakie są Państwa doświadczenia w tej sprawie?

Odpowiedz

paweł, 26 października 2020, 7:36 2 0

witam, proszę o kontakt jak toczy się sprawa.. mam podobną sytuację. Zastanawiam się czy warto iść do Sądu... proszę o kontakt na priv pawlew@poczta.onet.pl

Odpowiedz

Poszkodowany123, 2 listopada 2020, 19:59 0 0

Tez prosze o podpiecie. Do tematu. Mam taka sama sytuacje. Czy da sie to jakos ogarnac? No3sak@gmail.com

Odpowiedz

krzysiek, 25 maja 2021, 19:07 0 0

Dzień dobry mam ten sam problem wezwań juz 13 a będzie jeszcze dużo więcej. Proszę o informację jak się sparwa toczy .. abckrzysiu@interia.pl

Odpowiedz

krzysiek, 25 maja 2021, 20:04 0 0

Dzień dobry ,mam taki sam problem. proszę o info abckrzysiu@interia.pl

Odpowiedz

adrian, 25 listopada 2020, 22:44 0 0

1500 zł za brak viatoll bus + laweta

Odpowiedz

Anonim, 2 grudnia 2020, 21:32 0 0

Mój Syn jeździ w firmie transportowej od pięciu lat , jadąc tydzień temu A-2 zatrzymało go ITD , po kontroli stwierdzili ,że Syn od czerwca do września miał przełączone urządzenie na poruszanie się solówką , a jeździł z przyczepą [zawsze jeździ z przyczepą ], natomiast od listopada ponownie przełączone na pojazd z przyczepą. Zaznaczam ,że syn nic nie przełączał ,jak to wytłumaczyć i udowodnić, bo grozi mu duża kara.

Odpowiedz

Anonim, 22 grudnia 2020, 20:13 0 0

Witam.Chciałe się podzielić swoim przewinienia za kture nałożono na mnie karę 4500 zł za 3 przejazdy przez płatny odcinek drogi od Grójca do Góry Kalwarii.
Pisałem wyjaśnienia lecz nikogo to nie obchodzi,że pomyliłem masę rzeczywistą z całkowitą pojazdu ,wina i już czy jest jakiś sposób aby się jeszcze odwołać od mandatu.Nadmieniam że jechałem autem Peugeot Boxer i ciągłem przyczepkę lekką
Masa dmc wyniosła 4250 kg.Czy jest jeszcze jakaś szansa na zmniejszenie mandatu.

Odpowiedz

Agnieszka, 30 grudnia 2020, 11:43 1 0

Witam,
Bardzo proszę o kontakt. Mam problem z toczącym się postępowaniem o naliczenie kar za viatoll. Auto w stosunku do którego toczy się postępowanie w ogóle tego dnia najprawdopodobniej nie jechało ta trasą, gdzie niby nie uiszczono opłaty. Będę wdzięczna za każdą pomoc.
Pozdrawiam
nr tel. 604 922 938
adres email: agnieszka8425@hotmail.com

Odpowiedz

anna, 4 stycznia 2021, 13:30 0 0

Witam
Proszę o kontakt , została nałożona kara za nieuiszczeni opłaty viaTOLL a masa całkowita pojazdu nie przekraczała 3.5. z przyczepka. anna.serafin83@gmail.com

Odpowiedz

Anonim, 16 stycznia 2021, 20:32 0 0

Witam jaka kara jest za przejechanie 191 bramek bez środków na koncie jak tego uniknąć

Odpowiedz

Andrzej, 3 lutego 2021, 16:54 0 0

Podłączam się pod pytanie.. Co prawda u mnie 14 bramek ale z kontem zerowym ?

Odpowiedz

Poszkodowana przez viatoll, 15 marca 2021, 18:30 1 0

Podobno obojętnie ile bramek, jeśli było to jednego dnia to kara 1500, za każdy dzień

Odpowiedz

Optima, 20 stycznia 2021, 6:20 0 0

Witam, zostałem ukarany kwotą 1500 zl za brak środków na koncie w wysokości 1,73 zł i to przez ok 45 min ponieważ na pierwszej mozliwej stacji kierowca doładował. Pisałem wyjaśnienia, że jest to kwota zupełnie nieadekwatna do wysokości kary, załączyłem potwierdzenie przelewu z tego samego dnia. Nic niestety to nie pomogło. Czy już jest za późno na jakiekolwiek działanie jeżeli dostałem decyzję o nałożeniu kary ?

Odpowiedz

Soso, 29 kwietnia 2021, 21:32 0 0

Panowie jedna bramka... mi cykla nie z mojej winy . Nie bylo jak kupic . Zjechalem do miasteczka zrobilem pauze . I doladowalem ... duzy problem ?

Odpowiedz

Andrzej, 3 lipca 2021, 16:17 2 0

Witam, proszę o podpowiedź, czy jest jakiś sposób uniknięcia kary za brak opłaty za przejazd drogą płatną. Otrzymałem kare 1500 zł za przejazd samochodem z przyczepą o łącznej masie 3503 kg, przekroczono DMC o 3 kilogramy i nie było przeproś. Co istotne zarówno samochód jak i przyczepa były puste więc faktyczna masa zestawu wynosiła dużo poniżej 3000 kg. Czy jest jakaś możliwość odwołania lub anulowania kary, za bądź co bądź nieistotne przekroczenie wagi.
Proszę o podpowiedź

Andrzej

Odpowiedz