Rusza konkurs Optifuel Challenge 2023

7 kwietnia 2023, 13:08

Rusza 11. edycja konkursu Optifuel Challenge organizowanego przez Renault Trucks w Polsce. W czasach wielkich oszczędności liczy się każde rozwiązanie pozwalające zmniejszyć zużycie paliwa, dlatego tak ważne jest wykorzystanie wszelkich „opti technologii” tj. Optivision, Optidriver czy OpitBrake, dostępnych na pokładach pojazdów konkursowych. Tegoroczna edycja jest realizowana wraz z partnerami: Renault Trucks Financial Services, Wielton, Michelin Polska, Alcoa Wheels.

Kierowcy biorący udział w konkursie będą mogli sprawdzić swoje umiejętności prowadząc zestawy Renault Trucks T 480 Turbo Compound. Pojazdy konkursowe mają na swoim pokładzie wszystkie najnowsze i najefektywniejsze systemy wspomagające jazdę racjonalną i bezpieczeństwo tj. Optivision, Optidriver i Optibrake. Oprócz systemów kierowcy będą mieli do dyspozycji najnowsze jednostki napędowe wyposażone w układ Turbo Compound, pozwalający na obniżenie zużycia paliwa, a co za tym idzie również zmniejszenie emisji CO2 nawet o 10%. Dodatkowo jednostki te charakteryzują się wyższym momentem obrotowym (+300 Nm) w porównaniu z silnikami poprzedniej generacji. Pojazdy spięte zostały z naczepami Curtain Master Wielton, które charakteryzują się niską masą własną.

Zgodnie z zasadami konkursu uczestnicy będą mierzyć się z wynikiem Master Driverów Renault Trucks Polska. Rezultaty będą podawane w oparciu o narzędzie Optifuel Infomax. Zwycięzcą zostanie kierowca, który osiągnie najniższe zużycie paliwa utrzymując najwyższą średnią prędkość, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa o ruchu drogowym. Nowością w 11. edycji jest nowa zasada. W Konkursie Optifuel Challenge 2023 nie może wziąć udziału uczestnik, który chociaż raz zdobył tytuł Mistrza Polski Optifuel Challenge w jednej z 10-ciu poprzednich edycji.

Eliminacje konkursu rozpoczną się 13 kwietnia i potrwają do 29 czerwca 2023. Przewidziano 10 lokalizacji. Na jesieni planowany jest finał, w czasie którego spośród 10 najlepszych w lokalnych eliminacjach zostanie wyłoniony Jedenasty Mistrz Jazdy Ekonomicznej Renault Trucks Polska.

Zgodnie z regulaminem kierowcę zgłasza przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, na której potrzeby wykorzystuje pojazdy ciężarowe (firma transportowa albo produkcyjna). Zgłoszenia do udziału w konkursie zbierają reprezentanci handlowi Renault Trucks w poszczególnych lokalizacjach. Ilość miejsc jest ograniczona. Szczegółowy program konkursu i mapka z lokalizacjami znajduje się na stronie renault-trucks.pl

Plan eliminacji i kontakt do zapisów

  • 13 – 14 kwietnia Polsad, Kutno A. Habasiński tel. 605 109 325
  • 20 – 21 kwietnia Nijhof Wassink, Tarnowo Podgórne M. Kuta tel. 609 169 769
  • 27 – 28 kwietnia Serwisy Skrzypa, Zielona Góra M. Młyński – tel. 885 570 750
  • 11 – 12 maja Retos, Skoczów E. Gruszka – tel. 538 612 626
  • 18 – 19 maja Tandem Trucks, Katowice E. Marszycka -tel. 606 441 800
  • 23 – 24 maja Eurocomplex Trucks Tarnów,  A. Środoń – tel. 669 996 613, J. Jarosz – tel. 601 632 542
  • 31 maja – 1 czerwca VGTC, Młochów R. Rutkowski – tel.572 302 032, B. Wiącek – tel. 661 352 630
  • 21 – 22 czerwca VGTC, Pruszcz Gdański D. Kaczmarek – tel. 601 337 925, W. Jaśkiewicz – tel. 571 301 761
  • 27 czerwca Gab-Trans, Suwałki K. Borysiewicz – tel. 693 601 215
  • 29 czerwca TT Truck, Choroszcz, K. Borysiewicz – tel. 693 601 215

Konkurs Optifuel Challenge 2023 to okazja, aby dowiedzieć się więcej o najskuteczniejszych technikach jazdy ekonomicznej i poprawić swoje umiejętności. To również okazja, aby zdobyć atrakcyjne nagrody, a te czekają na zwycięzców już podczas eliminacji lokalnych.

Kierowca, który wygra lokalne eliminacje oprócz zaszczytnego pierwszego miejsca i zakwalifikowania się do ogólnopolskiego finału wygra elektryczną hulajnogę. A firma transportowa, którą reprezentuje otrzyma voucher ufundowany przez dany serwis do wykorzystania w nim na robociznę o wartości 3000 zł/netto.  W Ogólnopolskim Finale kierowca, który wygra oprócz tytułu Mistrza Jazdy Ekonomicznej Optifuel Challenge 2023 wygra voucher o wartości 10 000 zł. A firma transportowa, którą reprezentuje otrzyma voucher do wykorzystania w całej sieci Renault Trucks Polska o wartości 40 000 zł.

Obecne pojazdy to Renault Trucks T 480 Turbo Compound 4×2 High-Sleeper Cab, ze skrzynią biegów Optidriver AT2812G, przełożeniem przekładni głównej: 2,31, ogumieniem: Michelin X-Line 315/70R22,5. We wszystkich pojazdach są te same wersje oprogramowania oraz identyczne parametry kalibracji tachografów. Ciągniki są spięte z naczepami Wielton Curtain Master, z ogumieniem Michelin, o masie ładunku: ok. 20 ton (precyzyjnie taka sama dla wszystkich trzech zestawów). Ładunek umieszczony jest w środku na matach przeciwpoślizgowych i zabezpieczony atestowanymi pasami mocującymi oraz narożami chroniącymi przed przetarciem. Wszystkie pojazdy zostały przetestowane i skalibrowane pod kątem identycznych wskazań zużycia paliwa.

W uniwersalnej naczepie Curtain Master, marki Wielton, szczególny nacisk położono na wytrzymałość, szczelność i funkcjonalność użytkowania. Nowoczesna konstrukcja ramy
i zabudowy zapewniają wytrzymałość naczepy potwierdzoną licznymi testami przeprowadzonymi w Centrum Badawczo-Rozwojowym Wieltonu. Jednocześnie zachowano niską masę własną naczepy, co istotnie wpłynęło na obniżenie zużycia paliwa i kosztów eksploatacji zestawu. Przy produkcji Curtain Master zastosowano technologię spawania hybrydowego, która umożliwia uzyskanie solidnych i precyzyjnych spojeń, minimalizujących ryzyko odkształceń, a tym samym przedłużających cykl życia naczepy bez konieczności napraw. Podwozie zostało zabezpieczone przed korozją za pomocą techniki malowania kataforetycznego, która gwarantuje uzyskanie optymalnej grubości powłoki i wyższą jakość oraz jeszcze dłuższą żywotność pojazdu.

Partnerem tegorocznej edycji konkursu jest Renault Trucks Financial Services działający w ramach firmy VFS Usługi Finansowe Polska Sp. z o.o., która od ponad 20 lat oferuje usługi finansowe klientom kupującym produkty Renault Trucks. VFS Usługi Finansowe Polska działa szybko i efektywnie dostarczając kompleksowe rozwiązania dopasowane do potrzeb klientów. Oferta firmy obejmuje także możliwość skorzystania z produktów ubezpieczeniowych odpowiadających wymogom branży transportowej oraz lokalnym warunkom. Wszystkie te usługi oferowane są w ramach jednego pakietu oraz w jednym miejscu, co znacznie przyspiesza i upraszcza proces zakupu pojazdów marki Renault Trucks.

Opony 315/70 R22.5 Michelin X Line Z2/D2 posiadają klasę A oporu toczenia, które mogą obniżyć zużycie paliwa, zapewniają niską emisję CO2 oraz gwarantują optymalny przebieg dzięki mieszance gumowej z dodatkiem krzemionki. Opony Michelin X Line dają możliwość pogłębiania oraz bieżnikowania dla większej oszczędności materiałów i paliwa. Z kwestiach bezpieczeństwa zapewniają przyczepność i hamowanie na mokrej nawierzchni (klasa B przyczepności z europejskich etykiet) oraz w warunkach zimowych (oznaczenie 3PMSF).

Alcoa Wheels to marka felg aluminiowych. Z pierwszą felgą z kutego aluminium, którą przestawiono światu w 1948 r. Alcoa Wheels dokonała rewolucji w przemyśle transportowym. Od tamtego czasu doskonali swoje produkty.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!