Fiskus chce namierzać firmowe pojazdy, by sprawdzać uczciwość przedsiębiorców

2 marca 2018, 11:40

Gazeta Wyborcza poinformowała o nowym kontrowersyjnym projekcie Ministerstwa Finansów. Fiskus chce śledzić samochody należące do firm, by sprawdzać, czy przedsiębiorcy uczciwie płacą podatki.

Samochody osobowe i ciężarowe należące do firm miałyby być namierzane po tablicach rejestracyjnych. Stwierdzenie ich dużej aktywności w stosunku do wykazywanych przez firmę wyników finansowych, byłoby podstawą do wszęcia kontroli. Na przykład, jeżeli firma w zeznaniu podatkowym wykazuje stratę, a jej pojazdy licznie podróżują po terytorium Polski, fiskus może wywnioskować podejrzenie oszustwa podatkowego.

Zdradzony przez Gazetę projekt Ministerstwa nie zawiera informacji na temat metody namierzania pojazdów oraz tego, gdzie dokonujące jej urządzenia miałyby się znaleźć.

Pomysł śledzenia pojazdów firmowych jest kontrowersyjny z kilku powodów. Przede wszystkim polscy przedsiębiorcy uważają obecny poziom kontroli państwa nad ich poczynaniami za wystarczający, a niejednokrotnie nawet za zbyt wysoki. Wprowadzenie tego typu rozwiązania mogłoby wprowadzić niepokój spowodowany kontrolami, także wśród firm uczciwie płacących podatki. Dodatkowym aspektem sprawy jest możliwe pogwałcenie przez ministerialny projekt gwarantowanej konstytucyjnie ochrony prywatności obywateli. Krajowa Administracja Skarbowa gromadziłaby informacje o tym, gdzie w danym momencie przebywają obywatele, co można uznać za działanie bliskie inwigilacji.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Krakus, 6 marca 2018, 9:13 0 0

A tajna policja państwowa (z niemiecka: GE-schutz STA-adt PO-liizei) - będzie reaktywowana?

Odpowiedz

Krzysztof, 6 marca 2018, 9:43 0 0

Jeżeli pojazdy są użytkowane, to musi być zakup paliwa, które następnie jest rozliczane w kosztach firmy - na powietrze jeszcze nie jeżdżą.
Doszukuję się innych powodów w/w propozycji

Odpowiedz

Anonim, 14 marca 2018, 10:05 0 0

W2007 miała wejść ustawa rozdział firmy na cześć produkcyjną a transportową moim zadaniem tu jest najwieksze nadużycie

Odpowiedz