Nagroda za innowacyjność dla Hengst SE

12 marca 2018, 12:03

Specjalista z dziedziny filtracji z Münster został nagrodzony szczególnym wyróżnieniem za „Blue-on”. Technologia, którą opracowano jako trwałą alternatywę dla przykręcanych filtrów oleju, została doceniona w Düsseldorfie nagrodą „North Rhine-Westphalia Innovation Award” wraz z sumą pieniężną w wysokości 100 000 euro.

Główną ideą „Blue-on” było stworzenie zrównoważonego filtra oleju, który można zastosować zamiast filtra metalowego tzw. „Spin-on”. Na całym świecie po drogach jeździ około 800 milionów pojazdów wyposażonych w przykręcane filtry oleju. W pojazdach tych podczas wymiany oleju usuwany jest cały filtr wraz z puszką, co wiąże się z koniecznością utylizacji pozostałego w filtrze oleju jako odpadu niebezpiecznego oraz przetworzenia części metalowych i stalowych z tego filtra. Taka wymiana znacznie obciąża środowisko, a suma odpadów wynosi 500 000 ton stali (równowartość 50 wież Eiffla) i 142 000 ton zużytego oleju (tankowiec Suezmax).

Otrzymana nagroda jest najwyższym wyróżnieniem w kraju honorującym wyjątkowe osiągnięcia badawcze o ważnym zastosowaniu oraz szczególnym znaczeniu społecznym. Jest ona przyznawana osobom i firmom, które promują postęp w Nadrenii Północnej-Westfalii, dzieląc się zrozumieniem uwarunkowań społecznych i rozwiązaniem problemów praktycznych.

– Firma Hengst wraz z zespołem inżynierów kierowanym przez Michaela Böhma praktycznie wynalazła na nowo klasyczny wkręcany filtr oleju. To imponujące osiągnięcie inżynieryjne pokazuje innowacyjność Hengst SE z Münster, ale także pionierski duch rodzinnego przedsiębiorstwa z naszego regionu – powiedział Prof. dr Andreas Pinkwart, Minister ds. Gospodarki, Innowacji, Cyfryzacji i Energii Nadrenii Północnej-Westfalii, który w 2008 r. został uhonorowany nagrodą.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

maksym, 12 marca 2018, 12:01 2 -1

chyba jedyne filtry przy których jest pewność jakości

Odpowiedz