Fuso Canter – więcej niż lekka ciężarówka

23 kwietnia 2018, 23:20

Lista modeli lekkich ciężarówek obecnie dostępnych na polskim rynku jest dość długa. Poszukując odpowiedniego pojazdu do eksploatacji w mieście szybko przekonamy się jednak, że większość może nie spełnić naszych podstawowych oczekiwań. Wówczas najtrafniejszy okaże się wybór ciężarówki zaprojektowanej, zbudowanej i przystosowanej specjalnie do warunków miejskich.

.

Czym jest Fuso Canter?

Marka Fuso istnieje od 1932 roku. Historycznie związana z koncernem Mitsubishi szybko zdobyła popularność i do dziś w Azji cieszy się reputacją giganta rynku pojazdów użytkowych. Od 2004 roku Fuso stało się częścią koncernu Daimler, co w znaczny sposób ułatwiło ekspansję na rynki europejskie. Dziś pojazd można zakupić i serwisować w jednym z wielu punktów sieciowych marek Fuso i Mercedes-Benz w całej Polsce i Europie.

Canter to jeden z flagowych modeli marki Fuso, nazywany „pogromcą miasta”. Jest to pojazd zaprojektowany z myślą o radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami, czekającymi w środowisku miejskim. Samochód dostępny jest w kilku wersjach i można skonfigurować go wedle swoich potrzeb. Może być zwinnym pojazdem dostawczym do 3,5 tony o rekordowo małej średnicy zawracania i szerokości kabiny 1,7 lub 2 m, która umożliwi bezpieczne i sprawne poruszanie się nawet w ciasnych uliczkach. Canter może być jednak także pełnoprawną ciężarówką o ładowności niemal 5 ton! Co ważne dla użytkownika, nawet tak ładowna wersja, dzięki niskiej masie pojazdu, nie traci swoich podstawowych atutów, czyli przydatnej w mieście zwrotności.

Jak jeździ się w mieście?

Transport towarów w mieście ma swoje charakterystyczne cechy. Pojazdy nie przystosowane do miejskich warunków z czasem zaczynają doskwierać użytkownikowi. Na przykład konieczność częstego wysiadania i wsiadania do kabiny, typowa u dostawców, może stać się uciążliwa, dlatego projektanci Cantera zadbali o odpowiednio nisko umieszczone wejście. Wyjątkowa w swojej klasie jest także ergonomia i wyciszenie kabiny. Tego typu, jedynie z pozoru nieznacznych detali, jest o wiele więcej, dzięki czemu Fuso Canter uchodzi za ciężarówkę, której komfort użytkowania porównać można z autem osobowym.

Zapewniające odpowiedni moment obrotowy i moc silniki to duża przewaga w środowisku miejskim, gdzie bardzo istotna jest szybkość włączenia się do ruchu. Dodatkowym atutem dla użytkownika może być także dwusprzęgłowa skrzynia DUONIC® 2.0. Tego typu konstrukcje stosowane są z powodzeniem na rynku pojazdów osobowych i uchodzą za najszybsze przekładnie na świecie. Druga generacja DUONIC® oferuje jednak coś więcej niż tylko szybką zmianę biegów. Posiada przydatny podczas manewrowania tryb pełzania oraz asystenta ruszania na wzniesieniu. Do zmniejszania spalania pojazdu przyczyniają się funkcja Start/Stop oraz tryb ECO.

Konfiguracje

Wybór modelu pojazdu do użytkowania w mieście to dopiero pierwsza część decyzji. Drugą jest odpowiednia konfiguracja, która dopasuje pojazd do charakteru prowadzonej działalności. W przypadku Fuso Canter lista możliwości jest długa. Do wyboru mamy pięć klas masowych, trzy typy kabiny, trzy warianty silnika, sześć rozstawów osi i liczne montowane fabrycznie elementy  wyposażenia dodatkowego. Oprócz tego wybrać możemy wspomnianą wyżej dwusprzęgłową skrzynię DUONIC® 2.0 oraz napęd na wszystkie koła lub innowacyjny Eco Hybrid, wykorzystujący silnik spalinowy i elektryczny.

Równie szeroki wybór mamy w zakresie zabudowy. Fuso Canter można skonfigurować fabrycznie jako pojazd służący do transportu objętościowego, dystrybucji miejskiej, zastosowań komunalnych, a nawet jako pojazd budowlany. We wszystkich tych przypadkach, w przestrzeni miejskiej i nie tylko, użytkownicy docenią podstawowe atuty Cantera, a więc zwrotność i łatwość prowadzenia – dzięki wymiarom oraz stosunkowo niskiej masie własnej, a także mobilność (zwłaszcza w wersji ze skrzynią DUONIC®). W cięższych wersjach dużym atutem, szczególnie dla sektora budowlanego czy dystrybucyjnego będzie ponadprzeciętna ładowność pojazdu.

 

Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących Fuso Canter? Odwiedź jednego z dealerów Fuso lub Mercedes-Benz albo odwiedź stronę fuso-trucks.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!