Nowe autobusy turystyczne Volvo

4 czerwca 2018, 15:13

Volvo Buses wprowadza na rynek całkowicie nową gamę autobusów, przeznaczonych do przewozów turystycznych i liniowych. 

Nowa gama obejmuje dwa modele: luksusowe Volvo 9900 oraz uniwersalne Volvo 9700, z których każdy może zostać dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika.

– Zrealizowaliśmy największy od kilku dekad program modernizacji europejskiej gamy naszych autokarów. Zmiany objęły wszystko: od konstrukcji i właściwości jezdnych pojazdu, po ich całkowicie nowy, współczesny styl. To nowa platforma dla autobusów turystycznych budowanych według integralnej koncepcji. Jestem przekonany, że nasi klienci i ich pasażerowie docenią rezultaty naszej pracy – mówi Håkan Agnevall, prezes Volvo Buses.

Ponieważ w przewozach turystycznych i liniowych duży nacisk kładzie się na zapewnienie pasażerom przyjemnej podróży, Volvo Buses zainwestowało w rozwiązania zwiększające komfort. Izolowane nadwozie zapewnia niski poziom hałasu i drgań we wnętrzu, a układ klimatyzacji utrzymuje stałą temperaturę w pojeździe, bez względu na warunki panujące na zewnątrz. Ergonomiczne fotele pasażerów zostały zaprojektowane przez Volvo. Wiele uwagi projektanci poświęcili także stronie wizualnej i jakości materiałów.

– Byliśmy zdeterminowani, żeby stworzyć nowoczesne, funkcjonalne i przyjazne wnętrze z charakterem – mówi Dan Frykholm, Dyrektor ds. Wzornictwa w Volvo Buses.

Najbardziej ekskluzywną wersją jest nowe flagowe Volvo 9900. W porównaniu z poprzednią generacją, pojazd jest wyższy o 12 cm, co pozwoliło zwiększyć przestrzeń bagażową, a jednocześnie umieścić wyżej fotele pasażerów, które wraz ze wznoszącą się ku tyłowi podłogą i wielkogabarytowymi szybami bocznymi zapewniają widoczność do przodu i na boki. Dach przedziału pasażerskiego jest poprowadzony o 8 cm wyżej niż dotąd.

Wyposażone w nową kierownicę i oprzyrządowanie, stanowisko kierowcy jest obecnie płynnie zintegrowane z resztą pojazdu, lecz nadal zapewnia prywatność konieczną dla utrzymywania koncentracji i pełnej kontroli. Układ napędowy z 11-litrowym silnikiem Volvo i skrzynią biegów I-Shift stanowi gwarancję właściwości jezdnych. Dzięki obniżeniu środka ciężkości wzrosła stabilność i zwrotność pojazdu.

Zarówno w Volvo 9900, jak i w Volvo 9700 zastosowano rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo czynne i bierne. Nowy Układ Monitorowania Reakcji Kierowcy pomaga zapobiegać wypadkom powodowanym przez zmęczonych lub nieuważnych kierowców. Układ ten monitoruje reakcje kierowcy oraz pozycję autobusu względem pasów ruchu i krawędzi drogi. Jeżeli wykryje oznaki senności lub rozproszenia uwagi, układ ostrzega kierowcę za pośrednictwem sygnału akustycznego i ostrzeżenia wizualnego na wyświetlaczu. Pośród nowości znajdują się także: mocniejszy system ochrony przed skutkami zderzeń czołowych (Front Impact Protection), zdolny do pochłaniania energii podczas zderzenia, oraz szyba w dolnej części przednich drzwi, dzięki której kierowca może łatwiej spostrzec innych użytkowników drogi, znajdujących się w pobliżu autobusu.

Inżynierowie i projektanci Volvo Buses opracowali również rozwiązania zapewniające dobrą ekonomikę paliwową i małe oddziaływanie pojazdu na środowisko naturalne. Nadwozie o aerodynamicznym kształcie, z gładkimi panelami poszycia i zaokrąglonymi narożnikami, charakteryzuje się niskim współczynnikiem oporu powietrza. Masa własna pojazdu została zredukowana o 350 kg. Rezultatem jest zredukowanie o 4 procent zużycia paliwa i emisji CO2. Biorąc pod uwagę typowy przebieg autobusu dalekobieżnego, od 100 000 do 300 000 km rocznie, może to przełożyć się na oszczędności. Klienci mogą zaoszczędzić jeszcze więcej paliwa, wybierając funkcje aktywnego obniżania podwozia (Dynamic Chassis Lowering) i Volvo I-See.

Większa stabilność, mniejsza masa pojazdu oraz szereg innych cech, takich jak np. odporność na korozję, są pochodnymi nowo opracowanego szkieletu nadwozia. Nowe Volvo 9900 i Volvo 9700 zostały zaprojektowane z myślą o udanym, długotrwałym i wydajnym użytkowaniu.

– Koncentrując się na opłacalności eksploatacji, dyspozycyjności i niezawodności, chcemy być dla naszych klientów ich najlepszym partnerem biznesowym. Dzięki naszym autokarom i elastycznym usługom wprowadzamy na rynek wysoce konkurencyjną i kompleksową ofertę. W skrócie, ułatwiamy naszym klientom świadczenie usług na najwyższym poziomie i zarabianie pieniędzy – konkluduje Håkan Agnevall.

Nowe Volvo 9900 i 9700

  • Volvo 9900 – wysokość 3,85 m, długość 12/13/14 m. Konfiguracja osi 4×2/6×2. Opadająca ku przodowi podłoga.
  • Volvo 9700 – wysokość 3,65 m, długość 12/13/14 m. Konfiguracja osi 4×2/6×2.
  • Każdy z modeli może być dostosowany do indywidualnych wymagań klienta, dzięki szerokiej gamie pakietów i opcji wyposażenia.
  • Układ napędowy: silnik Volvo D11 Euro 6, 430/460 KM, skrzynia biegów I-Shift (funkcja I-See optymalizuje zmianę biegów zależnie od topografii drogi).
  • Nadwozie: nowo zaprojektowana konstrukcja, odporna na korozję. Dach kompozytowy, zapewniający mniejszą masę własną pojazdu i niskie położenia środka ciężkości.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!