Startuje akcja Pierwszopomocni na drodze

18 czerwca 2018, 10:59

Na MOP-ie (Miejsce Obsługi Podróżnych) w Brwinowie, 22 czerwca, zainaugurowana zostanie akcja Pierwszopomocni na drodze, mająca na celu promocję bezpiecznej i efektywnej jazdy wśród kierowców zawodowych.

W czwartek 14.06.2018 w Strykowie odbyła się konferencja prasowa, podczas której Daniel Węgrzynek z Grupy ANG, pomysłodawca powołania do życia akcji Pierwszopomocni na drodze, przedstawił założenia eventów, które odbywać się będą przez całe wakacje na MOP-ach przyautostradowych w Polsce. Organizatorzy planują cykl dziesięciu spotkań edukacyjnych, podczas których przedstawione będą zasady działania defibrylatora, zaprezentowane zostaną sposoby bezpiecznego wydostania kierowcy z kabiny przy pomocy koca tzw. techniką „anakondy”, a kierowcy biorący udział w szkoleniu będą mogli zapoznać się z pokazowym pojazdem wyposażonym w najnowszy sprzęt ratowniczy. Projekt oficjalnie wystartował 15 marca, Pierwszopomocni na drodze mają już za sobą kilka aktywności, najważniejszym punktem całej akcji będą jednak wakacyjne spotkania na MOP-ach.

– Pierwszopomocni na drodze to kompleksowy projekt zawierający w sobie szereg działań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa i ratownictwa wśród kierowców ciężarówek. Z każdym rokiem śmiertelnych ofiar na polskich drogach jest coraz mniej, wciąż jednak jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie w przeliczeniu na 100 wypadków. Chcielibyśmy dołożyć swoją małą cegiełkę do tego, aby te liczby nadal się zmniejszały. Głównym celem naszej akcji jest budowanie świadomości społecznej kierowców i rozwój edukacji w zakresie bezpieczeństwa i ratownictwa oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii służących do podniesienia bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników dróg. Chcielibyśmy pokazywać nowoczesne rozwiązania i nauczyć kierowców jak prawidłowo i efektywnie z nich korzystać. – mówi Daniel Węgrzynek, CEO / Brand Manager Future Technology.

Edukacja poprzez zdobywanie wiedzy oraz dostęp do nowych narzędzi i technologii to jeden z powodów, dla których w akcję Pierwszopomocni na drodze zaangażował się Inter Cars.

– W ostatnich latach zauważyć możemy zmianę pokoleniową, a osoby wchodzące na rynek pracy jako kierowcy zawodowi nie są odpowiednio wyedukowane w zakresie budowy i działania pojazdów ciężarowych. W wielu przypadkach nie wynika to z ich niechęci do samokształcenia, ale z faktu, że nie mają oni skąd zdobywać wiedzy. Młodzi kierowcy ciężarówek często nie są zaznajomieni z samochodem, nie potrafią diagnozować usterek, jakie sygnalizuje im pojazd, które w konsekwencji mogą doprowadzić do poważnej awarii, a w skrajnych sytuacjach do wypadków. Między innymi właśnie dlatego zaprosiliśmy do akcji naszych partnerów, firmy Knorr-Bremse i Michelin. Inter Cars w swojej ofercie posiada wiele towarów pomagającym kierowcom w zachowaniu bezpieczeństwa: od maleńkich nakładek na szpilki koła informujące kierowcę o tym, że koło jest źle dokręcone, po zaawansowane czujniki zadymienia w kabinie. Zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą asortymentu przydatnego w razie wypadku: od gaśnic, apteczek, skrzynek ADR po zestawy flag ostrzegawczych. – mówi Sylwia Wysocka, Koordynator ds. Promocji w Inter Cars.

Na konferencji prasowej w Strykowie Inter Cars zaprezentował swoje mobilne centrum szkoleniowe – ShowCar, w którym przedstawił część asortymentu dystrybutora związanego z poprawą bezpieczeństwa na polskich drogach i w którym chętnie dzielił się wiedzą na temat produktów związanych z tym segmentem. Na pytania odpowiadali również przedstawiciele firm Michelin i Knorr-Bremse – partnerzy Inter Cars zaproszeni do wsparcia akcji Pierwszopomocni na drodze.

– Bezpieczeństwo transportu drogowego jest kluczowym zagadnieniem dla firmy Michelin. Jedna na trzy awarie na drodze związana jest z oponami w transporcie użytkowym. Dobranie właściwej opony do pojazdów ma więc bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo. Opony Michelin, dzięki zastosowaniu doskonałych materiałów, wyróżniają się niezawodnością oraz wytrzymałością przez lata użytkowania. Posiadają oznaczenia takie jak M+S, 3PMSF oraz TRACION, które gwarantują idealne parametry techniczne. Akcja Pierwszopomocni na drodze jest znakomitą okazją do uczulenia kierowców na kwestie związane z bezpieczeństwem i z całą pewnością przełoży się na poprawę tego czynnika na polskich drogach. – mówi Adam Kossakowski, Territory Marketing Operational Manager w Michelin.

– Dla firmy Knorr-Bremse od samego początku działalności bezpieczeństwo w ruchu jest jednym z priorytetów, a nasze układy montowane w pojazdach ciężarowych i naczepach od dawna zwiększają standard i bezpieczeństwo jazdy. Najprostszym systemem i jednocześnie najstarszym jest oczywiście ABS, który przez lata ewoluował do EBS. Knorr-Bremse oferuje dodatkowo szereg innych rozwiązań, jak choćby systemy zapobiegające poślizgowi kół przy ruszaniu czy sterowanie blokadą mechanizmu różnicowego. Systemy EBS wprowadzone są także do naczep i posiadają m.in. funkcję zabezpieczenia przed wywracaniem (RSP). Firma umożliwia też montaż sprzętu do nadzoru ciśnienia powietrza w oponie czy system tzw. „martwego pola”, kamery cofania oraz kamery pozwalające na podgląd ładunku zamontowanego na naczepie. Knorr-Bremse prowadzi liczne szkolenia, podczas których uczy mechaników i kierowców jak najskuteczniej korzystać ze wspomnianych narzędzi i w jaki sposób najefektywniej wpływają one na bezpieczeństwo. Prawidłowa diagnostyka i naprawa systemów jest bowiem pierwszym krokiem mającym na celu poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. – mówi Piotr Strzeżek, Technical Trainer w Knorr-Bremse.

– Niedawno mieliśmy możliwość szkolić kierowców zawodowych podczas jednego z wydarzeń, w których braliśmy udział z akcją Pierwszopomocni na drodze. Bardzo pozytywnie zaskoczyli nas swoją postawą, bo zdecydowana większość z nich albo ma wiedzę w zakresie pierwszej pomocy albo dąży do zdobycia tej wiedzy. To niezwykle ważne, bo najczęściej to właśnie kierowcy są pierwszymi świadkami wypadku i to właśnie oni muszą udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy. –  mówi Paweł Oskawrek, ratownik medyczny.

W ostatnich latach wiele działań w kwestii poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach z powodzeniem wcielonych zostało w życie. Dużo w tej materii wciąż jednak jest jeszcze do poprawy, dlatego akcje takie jak Pierwszopomocni na drodze są godne naśladowania, a udział w nich – zwłaszcza dla zawodowych kierowców – bardzo cennym doświadczeniem i nauką na przyszłość.

Pełny harmonogram szkoleń w Miejscach Obsługi Pasażerów (MOP):

  • 22 czerwca, MOP III Brwinów A2 (kierunek Warszawa)
  • 29 czerwca, MOP II Krzyżanów Zachód A1 (kierunek Katowice)
  • 6 lipca, MOP III Oleśnica Mała A4 (kierunek Wrocław)
  • 13 lipca, MOP III Oleśnica Mała A4 (kierunek Wrocław)
  • 20 lipca MOP II Rudka A4 (kierunek Kraków)
  • 27 lipca MOP II Rudka A4 (kierunek Kraków)
  • 3 sierpnia, MOP II Krzyżanów Zachód A1 (kierunek Katowice)
  • 10 sierpnia, MOP II Krzyżanów Zachód A1 (kierunek Katowice)
  • 24 sierpnia, MOP III Brwinów A2 (kierunek Warszawa)
  • 31 sierpnia, MOP III Brwinów A2 (kierunek Warszawa)

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Oleńka, 25 czerwca 2018, 11:01 1 0

Super sprawa, dobre są takie akcję i mam nadzieję że ludzie faktycznie będą zwracać na nie uwagę. ZDM teraz ruszyło z akcją "10 metrów" i muszę szczerze przyznać że niby mam prawo jazdy ale nie pamiętałam o tym przepisie.

Odpowiedz

pysiu, 25 czerwca 2018, 12:28 0 0

Wiele osób nie pamięta, a to bardzo źle, bo giną dzieci... Dobrze, że się zajęli tym tematem w końcu...

Odpowiedz