Uszkodzona opona – problem coraz bardziej złożony i kosztowny

3 lipca 2018, 0:29

Praktycznie każdy z nas miał do czynienia z przebitą oponą w swoim samochodzie i doskonale wie jakie wiążą się z tym problemy. Wymiana koła na poboczu ruchliwej drogi, oczekiwanie na transport samochodu, poszukiwania najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego to niewielkie kłopoty w porównaniu z uszkodzeniem znacznie większych opon w pojazdach ciężarowych, naczepach, przyczepach czy też autobusach dalekobieżnych.

Ryzyko wypadku, zderzenie z innym pojazdem, przewrócenie się załadowanego zestawu czy też kosztowne przestoje to elementy szeroko rozumianego transportu, na które właściciele firm transportowych i przewozowych w obecnych czasach nie mogą sobie pozwolić.

Szczególnie, gdy dostawa towaru, żywych zwierząt i przewóz osób związane są z wyznaczonym dokładnym czasem i jednoczesnymi karami finansowymi za nawet najmniejsze spóźnienia. Należy też wspomnieć o bezpieczeństwie pasażerów, kierowców i innych uczestników ruchu drogowego.

Można ograniczyć wszelkie koszty i następstwa powstające w wyniku nieprawidłowego ciśnienia w oponach instalując zaawansowany system monitorowania OptiTire™ dostarczany przez firmę Wabco.

SPOKÓJ DUCHA

OptiTire™ to system nowej generacji, służący do kontroli ciśnienia w oponach m.in. samochodów ciężarowych, przyczep, naczep i autobusów. Został zaprojektowany specjalnie po to, aby obniżać koszty utrzymania floty i poprawić jej bezpieczeństwo.

SKRÓCENIE CZASU PRZESTOJÓW, WYDŁUŻENIE OKRESU UŻYTKOWANIA OPONY

Zapewnienie odpowiedniego ciśnienia w oponach, które są drogim produktem, jest koniecznością. W oficjalnym badaniu (źródło: Allgemeiner Deutscher Automobil Club) oszacowano, że około 30% awarii samochodów ciężarowych spowodowanych jest usterką opony. W dalszych badaniach (źródło: Michelin) stwierdzono, że nadmierne napompowanie bądź niedopompowanie opony o zaledwie 15% może skrócić jej okres żywotności o ponad 10%. Ponieważ opona niedopompowana jest bardziej narażona na stałe przegrzewanie się i nieodwracalne uszkodzenie struktury osnowy, system OptiTire™ pomaga w utrzymaniu ciśnienia opony na zalecanym poziomie i wczesnym wykrywaniu powolnego uchodzenia powietrza. Przyczynia się to do zmaksymalizowania okresu użytkowania opony i umożliwia jej naprawę przed wymianą.

OGRANICZENIE RYZYKA I ZWIĘKSZENIE BEZPIECZEŃSTWA FLOTY

Nieprawidłowe ciśnienie w oponach jest niebezpieczne. Oprócz problemów związanych z pogorszeniem sterowności pojazdu i wydłużeniem drogi hamowania, w pojeździe z nieprawidłowo napompowanymi oponami znacznie wyższe jest ryzyko nagłej awarii opony. System OptiTire™ pomaga w utrzymywaniu ciśnienia w oponach na zalecanym poziomie, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo floty.

OGRANICZENIE KOSZTU PALIWA, ZMNIEJSZENIE EMISJI CO2

Jak wiadomo, koszt paliwa stanowi największy zmienny składnik kosztów dla operatorów floty, a przy cenach oleju napędowego raczej rosnących niż spadających, oszczędność paliwa ma zasadnicze znaczenie. Im większy opór toczenia niedopompowanych opon, tym wyższe koszty paliwa – nie wspominając już o większej emisji CO2 . System OptiTire™ dzięki kontrolowaniu prawidłowego ciśnienia w oponach umożliwia oszczędność do 2% kosztów paliwa i znaczne zmniejszenie emisji CO2 .

SYSTEMY KONTROLI CIŚNIENIA W OPONACH DLA SZEROKIEGO WACHLARZA POJAZDÓW

OptiTire™ przeznaczony jest do różnego rodzaju pojazdów użytkowych, m.in. naczep, przyczep, ciągników ciężarowych i rolniczych, ładowarek, maszyn budowlanych oraz autobusów. Montowane na wentylach wewnętrzne czujniki systemu OptiTire™ zapewniają ciągłą kontrolę korelacji pomiędzy temperaturą opony a ciśnieniem w celu zwiększenia niezawodności. Czujniki zewnętrzne dostarczają precyzyjnych informacji co do ciśnienia w oponach, a ich montaż jest szczególnie prosty dzięki temu, że nie trzeba zdejmować opon z obręczy.

System ten dostarcza kierowcom w trybie ciągłym informacji o ciśnieniu i temperaturze w oponach (z czujników wewnętrznych) każdego monitorowanego koła. Dane te, wyświetlane na desce rozdzielczej lub specjalnym wyświetlaczu WABCO, pozwalają cały czas kontrolować, czy każda opona funkcjonuje w pełni prawidłowo. Dzięki telematyce Transics TX-TRAILERGUARD system OptiTire może nawet dostarczać dane o działaniu opony bezpośrednio do dyspozytora floty, co umożliwia zaplanowanie serwisowania, kiedy jest taka potrzeba oraz zapewnienie wsparcia dla kierowców w trasie.

ELASTYCZNE OPCJE; SZYBKI I ŁATWY MONTAŻ

Inteligentny i elastyczny system OptiTire™, działający zarówno z czujnikami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi, umożliwia monitorowanie pojazdu silnikowego wyposażonego w czujniki wewnętrzne oraz pojazdu holowanego z czujnikami zewnętrznymi (i na odwrót). Zastosowanie technologii bezprzewodowej WABCO OptiTire™, dającej się łatwo zintegrować z istniejącymi systemami, oznacza, że doposażenie systemu można wykonać w ramach standardowego serwisowania pojazdu. Z systemem OptiTire™ odczyt informacji o ciśnieniach w oponach możliwy jest w dowolny sposób, który uzależniony jest od posiadanych pojazdów oraz ustalany jest indywidualnie z każdym klientem przed zamówieniem i instalacją.

KORZYŚCI ZE STOSOWANIA SYSTEMU OPTITIRE

 • Niższe koszty utrzymania floty
 • Maksymalizacja okresu użytkowania opony
 • Rzadsze awarie i krótszy czas przestojów
 • Do 2% oszczędności paliwa
 • Zmniejszenie emisji CO2
 • Zwiększenie bezpieczeństwa floty
 • Zmniejszenie ryzyka rozerwania opony
 • Szybki i łatwy montaż
 • Lepsza przewidywalność działań serwisowych
 • System jest uznawany przez wiodących producentów i cieszy się ich zaufaniem

WŁAŚCIWOŚCI SYSTEMU OPTITIRE

 • Kompletne rozwiązanie dla naczep lub przyczep do samochodów ciężarowych
 • Wczesne ostrzeganie o nieprawidłowych wartościach ciśnienia i temperatury
 • Bezprzewodowa obsługa modułu koła
 • Długi czas działania na baterii (do 9 lat)
 • Łatwe przenoszenie na inne koła lub do innych pojazdów
 • Kompatybilność wsteczna z IVTM™
 • Kompatybilność z WABCO SmartBoard i elektronicznym układem hamulcowym do przyczep i naczep WABCO
 • Kompatybilność z deskami rozdzielczymi głównych producentów samochodów ciężarowych
 • Integracja z telematyką TX-TRAILERGUARD

Więcej informacji o systemie OptiTire™ możecie Państwo uzyskać pod nr tel. 669 983 877

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!